Sağlık

Sivilce nedir? Nedenleri ve tedavisi

Sivilce, cildin orta katmanında yer alan sebum adı verilen yağ salgılayan kanalların tıkanması ve şişmesi iltihaplanması neticesinde oluşan cilt problemidir.

Zaman içerisinde yağ salgısının artmasıyla gözenekler tıkanır ve siyah noktalar ortaya çıkar. Ardından bu siyah noktalara saldırarak ciltte kabarık kırmızı ve iltihabi şişliklere yol açar. Hatta kimi zaman bu şişlikler iz bile bırakmaktadır.

Genellikle ergenlik döneminde çıkmaya başlayan akneler, kırklı yıllara kadar sürebilir. Ancak bebeklikte çıkan iyi huylu akne türleri de mevcuttur. Erkeklerde kadınlara oranla daha fazla ortaya çıkan sivilcelerin en yaygın çıktığı bölgeler ise yüz, sırt, kol ve dekolterdir.

Sivilce oluşumunu tetikleyen faktörler

Genetik, beslenme, çevresel faktörler ve hormonların etkisiyle oluşan sivilcelerin çıkmasında her iki cinste de testesteon hormonunun rolü de büyüktür. Bazı sivilce problemlerinde testesteron  hormonu aşırıyken bazılarında ise bu hormon normal fakat yağ hücrelerinin testesterona tepkisi fazladır.

Anne veya babanın herhangi birinde sivilce çıkması çocuklarında da akne ortaya çıkma riskini arttırır.

Hormon ilaçları başta olmak üzere bazı ilaçlar, akne arttırıcı özelliğe sahiptir. Çoğu akne ve sivilce problemlerinde ise aşırı yağlı cilt temel sorundur. Kalitesiz kozmetik ürünler ve aşırı yağlı gıdalar sivilce oluşumunu tetikler.

Sonbahar ve kış aylarında sivilcelerde artış görülebilir.

Sivilce türleri

Akne Vulgaris: Daha çok yüzde görülen bu sivilceler ergenlik döneminde çıkan basit aknelerdir. Bu tür sivilceler, siyah noktalar ve sarı papüller şeklinde görülür. Büyük nodüller ve kistler genellikle bu türde rastlanmaz. Bu türde erken tedavi en iyi çözüm yöntemidir.

Akne Conglabata: Şiddetli kist ve apselerin görüldüğü sivilce türüdür. Daha çok vücudun gövdesinde ortaya çıkar. Genellikle Over hastalığı, aşırı tüylenme ve adet düzensizliği ile beraber seyreden türdür. Bu tür sivilceler, ciltte derin izler bırakırlar.

Akne Fulminans:  Erkeklerin ergenlik çağında ateş ve eklem ağrısı ile birlikte baş gösteren akne çeşididir.

Sivilce tanısı nasıl konur?

Sivilcelerin özellikle şiddetli formları, bazı hastalıkları beraberinde getirir. Bu yüzden sivilceler, sadece kozmetik bir problem olarak düşünülmemelidir. Kadınlarda, akne ile beraber aşırı tüylenme, adet düzensizliği, tip 2 diyabet ve yumurtalık kistleri görülebilir. Bu durumlarda, mutlaka hormonal testler yapılarak altta yatan hastalığın tedavi edilmesi gerekir. Böbrek üstünde oluşan tümörler de aşırı hormon salınımına bağlı olarak akneye yol açabilir.

Mesleki ya da kimyasal maruziyet dolayısıyla da akne problemleri yaşanabilir. Ağır yağlar, gres, polivinil klorür, klorlu aromatik hidrokarbonlar ve katran da akneye sebep olan kimyasal maddeler arasında yer alır.

Kimi zamanda bazı ilaçları kullandıktan sonra ani ve şiddetli olarak akne gelişebilir. Bu durumlarda, hastanın öyküsüne göre teşhis konur. Uzun süre güçlü antibiyotik kullanan hastalarda antibiyotiğe dirençli sivilceler baş gösterebilir.

Sivilce tedavisi

Retinoid adı verilen ilaçların krem veya ağız formları akne tedavilerinde sıkça kullanılır.

Etkili cilt temizliği yapılarak cildin sebum dengesinin sağlanması gerekir. Zaman zaman antibiyotikler de sivilce tedavisinde kullanılır. Bu antibiyotikler, krem veya oral formda olabilir. Ayrıca, yağ bezlerinin hareketlerini sınırlandırmak ve siyah okta oluşumunu engellemek için de ilaçlar bulunmaktadır.

Akne ve akne izleri tedavi edilmediği takdirde hem kozmetik hem de ruhsal problemlere neden olabilir. Sivilce izi tedavisinde ise kimyasal peeling, mikrodermabrazyon, dermaroller ve  lazer peeling gibi yöntemler kullanılmaktadır.

Sivilceli cilt bakımı nasıl yapılır?

Sivilceden etkilenen bölge, cilt tipine özel sabunlar ya da temizleyici jeller ile günde iki defa temizlenmelidir. Akneli cilt leke oluşumuna eğilimli olduğu için yağsız güneş kremleri tercih edilmelidir. Bu güneş kremleri, cildi nemlendirir ve tahrişi önler. Akne için kullanılan ilaçların neden olduğu kurulukla ve tahrişle mücadele etmek için ise yağsız nemlendiriciler tercih edilmelidir.

Siyah noktalar ve sivilceler kesinlikle sıkılmamalıdır. Siyah noktalar, dermotologlar tarafından kimyasal peelingler veya özel siyah nokta başlıkları ile tedavi edilebilir.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı