Sağlık

Silverdin krem nedir? Ne işe yarar? Nasıl kullanılır?

Silverdin krem, yanık ve yara tedavisinde kullanılan bir merhemdir. Gümüş sülaziadin içeriğe sahip olan bu krem, yanıklar da oldukça etkilidir.

Diğer yanıkların yanı sıra güneş yanıklarında da sıkça tercih edilen bu krem, Silverdin ve Silverdin plus olmak üzere iki formuyla içerdiği etken maddenin yoğunluğuna göre neredeyse tüm eczanelerde satışa sunulmaktadır.

40 gramlık tüplerde veya 400 gramlık kavanozlarda satışa sunulan Silverdin, ciltte meydana gelen yara ve yanık vakalarında bakteri enfeksiyonlarının önlenmesini, yara ve yanığın iltihaplanmasının engelleyip cilt tahribatının iyileşmesine katkı sağlarken piyasada en çok satan yanık kremi özeliği taşımaktadır.

Denize  ya da havuza girdikten sonra orta ve hafif şiddette vücutta oluşan yanıkların tedavisinde kullanılan krem, cilde sürüldükten sonra kremin uygulandığı bölgede siyah boyaya benzeyen kalıntılar oluşturabilir. Bu yüzden krem tekrar kullanılmadan önce kremin uygulanacağı bölge cilt duru ve serin su ile yıkanarak yara tahriş edilemeden kurulanması gerekir.

Silverdin Krem Ne İşe Yarar?

Silverdin krem, bünyesindeki etkin madde sayesinde cilt yüzeyinde meydana gelen yanık ve yaralanmaların çevresel faktörler nedeniyle bakteri üretmelerini engelleyerek ciltte oluşan lezyonun iltihaplanmadan iyileşmesini sağlayan bir üründür.

Kremin içeriğinde lidokain bulunmamasına rağmen yanık meydana gelen bölgeyi nemlendirme, gerilen derinin yumuşaması ve buna bağlı olarak ağrı ve sızının da hafifletilmesinde büyük rol oynar.

Yanık ve yaraların hızlı bir şekilde iyileşmesini sağlayan bu krem, her evin ilk yardım çantasında ve ecza dolabında olması gereken cilt için birçok yararı bulunan geniş kullanım yelpazesine sahip bir yanık merhemidir.

Silverdin Krem Ne İçin Kullanılır?

Kullanım yelpazesi geniş olan Silverdin kremin en çok kullanıldığı durumları şu şekildedir:

Güneş yanıkları

– Havuzda ve denizde oluşan yanıkları

– Kaynayan su ile haşlanmalardan kaynaklanan vücut yanıkları

– Yaraların enfeksiyon kapması durumlarında

– Lazer epilasyon ve iğneli epilasyon gibi uygulamaların ardından cilt üzerinde oluşan hafif yanıkların tedavisi esnasında

– Ütü ve çaydanlıkla yanma durumlarında

Buhar yanıklarında

Silverdin Krem Nasıl Kullanılır?

Silverdin kremi, insan vücudunda çeşitli nedenlere bağlı olarak oluşan açık yara ve yanıklara doğrudan uygulanarak kullanılır. Krem, etkilenen bölgeye tamamen temas edecek şekilde ve ince bir tabaka halinde sürülür. Aşırı dozda Silverdin krem kullanmanın yara ve yanıkların daha hızlı iyileşeceği anlamına gelmeyeceği unutulmamalıdır.

Silverdin Yüze Sürülür mü?

Silverdin krem, yüzde meydana gelen yara ve yanıkların tedavisinde enfekte olmaması için kullanılabilir.

Silverdin Hamilelik ve Emzirme Döneminde Kullanılır mı?

Silverdin kremin hamilelik ve emzirme döneminde kullanımına dair herhangi bir araştırma bulunmadığı için yararları ve zararları belirlenmemiştir.

Eğer bu kremin kullanılması gereken bir durum ortaya çıkarsa uzman bir doktor talimatıyla kullanılabilir.

Silverdin Bebeklerde Kullanılır mı?

Silverdin hassas cilde ve alerjik bünyeye sahip olmayan bebek ve çocuklarda gönül rahatlığı ile kullanılabilen bir kremdir. Ancak bebeğinize herhangi bir ürün kullanmadan önce mutlaka doktorunuza müracaat ediniz.

Silverdin Kremin Yan Etkileri

Silverdin kremin, neredeyse her ilaç ve merhemde karşılaşılacak yan etkilerinin dışında ciddi bir yan etkisi bulunmaz. Ancak bazı istisnai durumlarda, ciltte yanma, iğne gibi batma, yoğu kaşıntı, cilt yüzeyinde kızarma, kabarma, döküntü gibi semptomlara neden olabilir.

Silverdin Yanık İzini Geçirir mi?

Silverdin, yanmaların sebep olduğu açık yara, kabarma ve su toplanması durumlarında bakteri oluşumunun önüne geçerek yaranın enfekte engelleyerek iyileşme sürecini hızlandırsa da yanık izlerini geçirmesi söz konusu değildir.

Yanık izlerini geçirmek için cilt hücrelerini onarıcı ve deriyi yenileyici özelliğe sahip bir krem kullanılması daha doğru olacaktır.

Silverdine Eşdeğer Kremler

Silverdin ile bire bir aynı içeriğe sahip muadil bir merhem olmasa da Silverdin Kreme alternatif olabilecek yanık tedavisinde kullanılabilecek diğer kremler şu şekildedir:

– Anestol Pomad: Yanıklardan kaynaklanan ağrı, sızı ve yanma hissini geçici ve bölgesel olarak ortadan kaldıran lidokain içerikli ilaç gurubundaki uyuşturucu kremler kategorisinde yanık tedavisinde kullanılan bir kremdir.

Bepanthol Krem: Cildi onararak yara ve yanıkların iyileşmesini hızlandırmaya katkı sağlayan merhem çeşididir.

Hametan Krem

– Sildazin Krem

– Fito Krem

Silverdin Krem Fiyatı

 Silverdin krem, eczanelerde reçeteli ve reçetesiz olarak 9.32 TL’den satışa sunulmaktadır.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı