Güzellik

Sağlıklı cilt temizliği nasıl yapılır?

Sağlıklı cilt temizliği için sadece cildi su ve sabun ile yıkamak yeterli olmaz. Bu yüzden, cilt temizliği yaparken tonik, peeling ve diğer bakım ürünlerinden yardım almak gerekir.

Piyasada cilt temizliği için birçok ürün bulunur. Bu ürünlerin faydasını tartışmaya gerek yok ancak her zaman doğal ürünler daha iyidir.

Ciltte birikin kalıntılar her zaman gözle görülmeyebilir. Ter, toz ve birçok faktör cilt problemlerine yol açar. Ama üzülmeyin, herhangi bir güzellik merkezine gitmeden yüzünüzü temizleyebileceğiniz uygun fiyatlı yollar mevcut.

Cilt temizliğinin önemi

Cilt temizliği, estetik olarak fayda sağlamasının yanında cilt sağlığı için de oldukça büyük önem taşır. Cilt yüzeyinde fark edilmeden biriken yağ ve kir akne gibi cilt problemlerine yol açar. Bu sorunlar ortadan kaldırılmadığı takdirde bakterilerin büyümesine zemin hazırlayarak enfeksiyona neden olur.

Sağlıklı cilt temizliğinin diğer faydalarını ise şu şekilde sıralamak mümkün:

– Ciltteki erken yaşlanma belirtilerini engeller

– Daha az yağ üretimi sağlar

– Cildi ölü deri hücrelerinden ve kirden arındırır

– Doku yenilenmelerini arttırır

– Artan tazelik ve nem oranı

– Cildin daha pürüzsüz ve daha genç görünmesine katkı sağlar.

Sağlıklı cilt temizliği için beş yöntem

Sağlıklı bir cilt temizliği için özel sabunlara veya pahalı ürünlere gerek yok. Bu cilt temizliği ürünleri kir ve kalıntıları temizlemede etkili olsa da uzun vadede çok faydalı değildir. Bu durumun sebebi ise, bu ürünlerin cildin pH dengesini değiştiren, nemli ve elastik kalmasını sağlayan doğal yağları yok eden kimyasal bulundurmasıdır. Bu yüzden, doğal ürünlerle cilt bakımı yapmak bu cilt sorunlarıyla karşılaşmanızı engelleyecektir.

Cilt temizliği için hafif sabunları kullanın

Cilt bakımı yapılırken cilt tipine uygun sabun seçimi yapılmalıdır. Araştırmalar, geleneksel sabun kullanımının cilt sağlığını olumsuz etkilediği sonucuna varmıştır. Geleneksel sabunlar, bünyesinde bulundurduğu bileşenler sebebiyle cildin pH dengesini bozarak cildin doğal yağlarına ve sağlıklı bakterilerine hasar verebilir.

Bu sebepten ötürü hafif ve doğal malzemeden yapılmış bir sabun kullanmak en iyi tercih olacaktır. Bu doğal sabunların bileşenleri parfümlü sabunlara göre oldukça hafiftir. Aynı zamanda cildin hafif asidik olan pH dengesini de bozmaz.

Öte yandan, cilt sabunla temizlendikten sonra soğuk su ile güzelce durulanmalıdır.

Cilt temizliği için eksfoliant kullanın

Cildi yabancı maddelerden arındırmaya yardımcı olan eksfoliant ürünler, son yıllarda çoğu kişinin güzellik rutininin vazgeçilmez bir parçası olmuştur. Bu ürünler pütürlü dokusu sayesinde yumuşak dokulu sabunların çıkaramayacağı kalıntıları ortadan kaldırır. Öte yandan, cildi sıkılaştırırken cilt üstündeki toplanan aşırı sebumu temizler. Bu sayede, akne ve siyah noktalarla mücadele etmek için iyi bir seçenektedir.

Sağlıklı cilt temizliği için yağ bazlı temizleyici ürünler kullanın

Makyajı derinlemesine temizleyen yağ bazlı temizleyiciler, cilt sağlığı için oldukça fazla önem arz eder. Yağ bazlı cilt bakım ürünleri, cilt temizliği birçok avantaj sağlar. Yağ bazlı ürünlerin bileşenleri kiri atar ve cilt yüzeyinde biriken ölü hücreleri ciltten uzaklaştırır. Bunların yanı sıra, cildin doğal yağ bariyerlerine ya da pH dengesine herhangi bir hasar vermez.

Kozmetik mağazalarında satılan makyaj temizleyici ürünlerin çoğunda göz, yanak ve kirpik bölgelerinde çıkmayan kalıntıları arındırmaya yardımcı doğal yağlar bulunur.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı