Sağlık

Saç dökülmesi için doğal yöntemler

Saç dökülmesi, hemen hemen herkesin hayatının bir döneminde yaşadığı sorunları başında gelir. Sağlıklı bir kafa derisinde ortalama yüz bin saç teli bulunduğu gibi varsayımlar vardır. Buradan yola çıkarak günde 50 ila 100 arasında saç telinin dökülmesi doğal karşılanır. Ancak bu orandan daha fazla saç döküldüğünü düşünüyorsanız aşırı saç dökülmesi veya kellik gibi sağlık sorunlarına yol açmadan problemi ortadan kaldırmalısınız.

Herkes daha gür, daha dolgun ve parlak saçlara sahip olmak ister. Ancak sağlıklı saçlar istiyorsak saç dökülmesi ile mücadele etmek zorundayız. Saç dökülmesini önleyecek doğal yolları sizinle paylaşıyoruz.

Saç dökülmesi neden olur?

Saç dökülmesi, birçok insanın ortak problemidir. Saç dökülmesini tetikleyen birçok etken vardır. Saç dökülmesinin nedenlerini şu şekilde sıralayabiliriz:

– Çevresel faktörler

– Yaşın ilerlemesi

Stres

– Tütün ve tütün ürünlerinin aşırı tüketimi

– Yetersiz veya yanlış beslenme

– Hormonal dengesizlikler

Genetik unsurlar

– Kafa derisinde oluşan enfeksiyonlar

– Bazı kimyasal ürünlerin kullanımı

– Bazı ilaçların kullanımı

– Otoimmün rahatsızlıklar, polikistik over sendromu, demir eksikliği ve diğer kronik bozukluklar

Piyasada saç dökülmesini ortadan kaldıracak, daha fazla ilerlemesini önleyebilecek ve hatta saçları olması gereken sağlığına kavuşturacak sayısız ürün mevcuttur. Ancak bu ürünler, ekonomik açıdan maliyetli olabiliyor. Bu ürünler yerine doğal malzemelerden saç dökülmesi için doğal tarifler hazırlayabilirsiniz.

Saç dökülmesi için esans yağları

Hindistan cevizi yağı, badem yağı, Hint yağı ve biberiye yağı gibi esans yağları saç köklerinde dolaşımını arttırır ve saç köklerini güçlendirir. Kafa derisini bu yağlarla masaj yapmak saç dökülmesini önlemek açısından oldukça ekilidir.

Uygulanışı

 Söz konusu yağlardan herhangi biri ile biberiye yağını karıştırın. Biberiye yağı, saçların çıkmasını hızlandırır ve gözle görülür fayda sağlar.

Hazırlanan karışımı, kafa derinizin tamamına az miktarda uygulayarak nazik ve hafif bir şekilde masaj yapın. Bu işlemi haftada bir veya iki kez tekrar edebilirsiniz.

Saç dökülmesi için boy otu (Çemen Otu) tohumu

Boy otu, saç dökülmesine karşı etkileri nedeniyle son yıllarda oldukça popüler hale gelmiştir.  Boy oto tohumu ayrıca östrojen ve diğer kadın hormonları içerir.

Boy otu, saçların uzamasını teşvik ederken saç köklerinin yenilenmesini sağlar. Öte yandan, içerdiği protein ve nikotinik asitler sayesinde saçları hızlı şekilde uzatır.

Uygulanışı

Boy otu tohumlarını bir bardak suya ekleyerek bir gece bekletin. Bekleyen tohumlar yumuşamış olacaktır. Yumuşayan tohumları ezerek macun kıvamına getirin. Hazırlanan macunu, saçınıza ve saç derinize uygulayın.

Saç dökülmesi için soğan suyu

Bünyesinde bol miktarda sülfür bulunduran soğan suyu, saç köklerinden kan dolaşımını arttırır, saç köklerini yeniler ve iltihaplanmayı azaltır. Soğan suyu ayrıca bazı enfeksiyonlara etki göstererek saç dökülmesini engellemeye yardımcı  antibakteriyel içerir.

Uygulanışı

Bir adet soğan rendelenerek suyu alınır. Ardından rendelenen soğan saç derisine doğrudan uygulanarak 30 dakika bekletilir. 30 dakika sonunda koku kalmaması amacıyla güzelce durulanır.

Uygulanabilecek diğer bir yöntem ise aleo vera jeli ve soğan suyu ile karışım hazırlamaktadır. Bu karışım, üç yemek kaşığı soğan suyu ve iki yemek kaşığı aloe vera jelini karıştırılarak elde edilir.

Hazırlanan karışım, kafa derisine uygulanır. 30 dakika kafa derisinde bekletildikten sonra suyla güzelce durulanır.

Saç dökülmesi için pancar

Vücut için birçok faydası bulunan pancar suyu, saç sağlığı için de sıkça tercih edilir. Pancar suyu, saç dökülmesini durdururken saçların sağlıklı bir şekilde uzamasını sağlar.

Pancar suyunun içerisinde saçların ihtiyacı olan karbonhidrat, protein, potasyum, fosfor, kalsiyum, B ve C vitaminleri bolca mevcuttur.

Bu yüzden saç dökülmesini durdurmak için kullanılabilecek doğal yöntemlerin başında gelir.

Uygulanışı

Bir miktar pancar yaprağını haşlayarak püre haline getirin. Daha sonra kına ile karıştırın. Karışım macun kıvamını alınca bu karışımı kafa derinize uygulayın ve yirmi dakika kadar bekleyin. Ardından bol su ile kafanızı temizleyin.

Dilerseniz pancar suyunu beslenmenize ilave ederek, ıspanak, marul, alfalfa, havuç, kızılcık ya da diğer meyve, sebze suları ile karıştırarak tüketebilirsiniz.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı