DiyetMagazin

Ödem nedir, neden olur? Ödem söktürücü diyet

Ödem, dokularda aşırı sıvı birikmesi sonu yaygın olarak bacak, ayak, kollar ve ellerde şişlik ortaya çıkması ile oluşan sağlık sorunudur. Küçük bir bölgeyi etkileyebilirken bazen tüm vücudu etkileyebilir.

Ödem neden olur? 

​​​​Ödem, vücudunuzdaki küçük kan damarlarının sıvı sızdırması nedeniyle oluşurken sızan sıvı, damar çevresindeki dokularda birikerek şişmeye yol açar. Genellikle kalp, karaciğer ve böbrek hastalıklarında rastlanırken, vücuttaki fazla sıvıyı tutan tuzun atılamamasından oluşur. Hafif ödemlerin nedeni şu şekilde sıralanabilir:

-Çok uzun süre aynı pozisyonda oturmak ya da yatmak

-Çok fazla tuzlu yiyecek yemek

-Adet öncesi hormonal değişim

-Hamilelik

Öte yandan ödemler bazı ilaçların yan etkisi olarak karşımıza çıkar. Bunlar;

-Yüksek tansiyon ilaçları

-Nonsteroidal antiinflamatuar ilaçlar

-Steroidler

-Östrojenler

-Tiazolidinedionlar adı verilen bir grup diyabet ilacı

​​​​​​Ödem atıcı yiyecekler

Ciddi bir hastalığın neden olmadığı hafif ödem varlığında çeşitli ödem atıcı yiyecekler tüketmek şişliğin hafiflemesine yardımcı olabilir. Ödem söktürücü bazı besinler ise şu şekildedir:

Magnezyum yönünden zengin besinler: Magnezyum alımını artırmak, vücudun su tutma oranını düşürmede etkili olduğu için magnezyum kaynakları fındık, kepekli tahıllar, bitter çikolata ve yapraklı, yeşil sebzeleri tüketmek ödem söktürücü olarak önerilir.

B6 vitamini bakımından zengin gıdalar:  B6 vitamini açısından zengin besinler arasında muz, patates, ceviz ve et bulunduğundan ödem atıcı olarak kullanılabilirler.

Bol miktarda potasyum içeren besinler: Potasyum, sodyum seviyesini düşürerek ve idrar üretimini artırarak su tutulumunu azaltığı bilinmektedir.  Muz, avokado ve domates, potasyum içeriği yüksek gıdalara örnek verilebilir.

Doğal idrar sökücü bitkiler: Karahindiba, doğal idrar söktürücü olarak kullanılan bir bitkiler arasında yer alır. Özellikle bir yaprak özü olarak tüketildiğinde suyun tutulmasını azaltmaya yardımcı olacağından ödem söktürücü olarak sıkça tavsiye edilir.

Ödem söktürücü diyet listesi

Vücudunuzdaki fazla ödemden kurtulmak istiyorsanız size harika bir diyet listemiz var. Bu ödem söktürücü diyet listesi ile fazlalıklarınızdan kurtularak kendinizi hafiflemiş hissedebilirsiniz. Ancak bu diyeti uygularken düzenli olarak egzersiz yapmayı ve bol su tüketmeyi de sakın umutmayın.

 

  1. GÜN

Sabah

-Elma kompostosu

-Öğle ve Akşam

-Lahana çorbası

  1. GÜN

Sabah

-Yeşil elma ( 2 tane )

-Salatalık ( 2 tane )

Öğle

-Bol yeşillikli salata

-Yoğurt ( 1 kase )

Akşam

-Kabak haşlama ( 1 porsiyon )

-Yoğurt ( 1 kase )

Gece

-Yeşil elma ( 1 tane )

  1. GÜN

Sabah

-Ceviz ( 3 tane)

-Süt ( 1 bardak )

Ara Öğün

Yeşil elma ( 1tane )

Öğle

Kabak haşlama ( 1 porsiyon )

Yoğurt ( 1 kase )

Ara Öğün

Az yağlı peynir ( 2 dilim )

Akşam

Taze fasulye ( 1 porsiyon )

Kepek ekmeği ( 1 dilim )

Gece

-Kivi ( 1 tane)

https://kadinseverse.com/yulaf-diyeti-nasil-uygulanir/

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı