MagazinSağlık

Migren nedir? Migrenin nedenleri, belirtileri ve tedavisi

Migren, birkaç saatten birkaç haftaya kadar devam eden ataklar şeklinde seyreden, ağrılarla beraber birçok belirtiyi de barındıran, hastanın yaşam kalitesini düşüren klinik bir sendromdur. Genetik ve çevresel faktörlerin birlikte neden olduğu bir hastalıktır.

Ayrıca migren, auralı ve aurasız olarak ikiye ayrılır. Auralı migren, atakların yüzde onunu oluşturur ve baş ağrısından bir saat önce kadar zig zag şeklinde halüsinasyonlara neden olur. Migrenin bu tipi, bulanık görme, ışık çakmaları veya skotom olarak bilinen görüş alanında boşlukların varlığı gibi geçici duyusal belirtiler ile kendini belli eder. Tüm bunların yanında baş dönmesi, hissizlik, karıncalanma, kol ve bacaklarda güçsüzlük, duyu kaybı ve kelimelerin birbirine girmesi gibi belirtilere de rastlanabilir.

Aurasız migren, en az auralı migren atakları kadar şiddetli olabilir. Hatta bazen ağrılar daha şiddetli seyreder.

Migrenin nedenleri

Migrenin altında yatan sebepler, kısmen bilinse de asıl nedeni hâla tam olarak bilinmemektedir. Genetik ve çevresel faktörlere bağlı olarak gelişen migrene, biyokimyasal ve fizyolojik etmenler de risk oluşturur.

Genetiğe bağlı olan migren auralı görülürken; çevresel faktörlerin neden olduğu ise aurasızdır.

Migren, beyindeki sinirler ve kan damarlarında oluşan değişiklikler neticesinde meydana gelen bir baş ağrısı türüdür. Migrenli hastalar ataklara duyarlı olan bir sinir sistemine sahiptir. Bu ataklar, çevredeki bazı faktörler ile tetiklenebilir. Bir atak tetiklendiğinde beyindeki migren oluşturucu bölge harekete geçerek beyindeki kan damarlarının genişlemesine ve sinirlerin inflamasyonuna sebep olur. Ardından atak esnasındaki ağrı ve diğer belirtilere yol açacak olan beyinde bulunan trigeminal sinirin aktif hale getirir ve migren oluşur.

Migren belirtileri

Migren yaygın olarak baş ağrısı atakları olarak bilinse de birden fazla dönemi vardır ve her dönemin farklı belirtileri vardır. Migren atakları, prodrom dönemi ile başlar. Bu dönemde ağrı başlamadan önceki saatlerde, depresif ya da uçlarda gezen ruh hâli varlığı, artmış duyarlılık hâli, durgunluk, donukluk, düşüncelerde yavaşlama, kelime bulmada güçlük, konsantrasyon ve dikkat eksikliği gibi nöro-psikolojik belirtilerin yanı sıra ense sertliği, şişlik hissi, kabızlık ya da ishal, hâlsizlik, iştah artışı ya da kaybı, aşırı susama ve sık idrara çıkma gibi belirtiler görülür.

Prodrom döneminden sonra aura dönemi gelir.  Bu dönem, 5 ila 20 dakika arasında gelişerek genellikle 60 dakika içinde son bulur.  Prodrom döneminde görsel belirtilerin yanında vücudun bir yarısında, yüzün ve dilin bir bölümünde uyuşma, iğnelenme, karıncalanma gibi semptomlara rastlanır.

Ağrı döneminde ise çoğunlukla ense, başın arka kısmı ve başın bir tarafında başlayan rahatsızlık, ağırlık ve belli belirsiz ağrı hissi ile başlayarak Yaklaşık 30 dakika ile 120 dakika sonrasında ise şiddetli, zonklayıcı ve basınç hissi yaratan ağrı hissedilir.  Bu ataklar saatler hatta günlerce sürebilir. Bu dönemde hastaların üçte ikisinde, başın tek tarafında hissedilen ağrının şiddeti farklılık gösterebilir.

Ağrı ataklarına  iştahsızlık, bulantı, kusma, ışık ve sese karşı duyarlılık gibi belirtilerde eklenir. Özellikle ağrı atakları uykuya yakın dönemde hafifler.

Ağrı sonrası  dönem olan postdromda bitkinlik, bezginlik ve yorgunluk hissi görülerek ağrının azalması ile birlikte rahatlama hissi oluşur.

Migreni tetikleyen faktörler

Migren tedavisi yapılırken migren ataklarını tetikleyen faktörleri hastanın bilmesi büyük önem teşkil eder. Migren ataklarının ortaya çıkmasını tetikleyen faktörler hastadan hastaya değişebilir. Ancak, genel olarak bu faktörleri şu şekilde sıralayabiliriz:

-Açlık

-Öğün Atlama

-Stres

-Uyku bozuklukları ve düzensizliği

-Güçlü ışık

-Yükseklik değişiklikleri

-Hava değişimi ve kirliliği

-Lodos

-Parfüm gibi kuvvetli kokular

-Çikolata

-Peynir ve diğer süt ürünleri

-Meyve

Çay ve kahve tüketimi

-Deniz ürünleri

-Kızarmış yağlı yiyecekler

-Alkol ve sigara tüketimi

-Sigara dumanı

Migrene ne iyi gelir?

Düzenli beslenme ve uyku migrenin ortaya çıkmasını bir nebze de olsa önler. Ayrıca migreni tetikleyen unsurlardan kaçınmak da atakların sıklığını azaltır.

Migren tedavisi

Migren tedavisi ilaçlı ve ilaç dışı olmak üzere ikiye ayrılır.

İlaç tedavisi

Akut ataklarda kullanılan ilaçlar, hızlı bir şekilde tedaviyi hedefleyerek ağrının şiddetini ve diğer bulguları azaltmayı veya tamamen ortadan kaldırmayı, atağın süresini kısaltmayı ve yaşam kalitesini artırmayı amaçlar.

İlaçlar, hastanın durumuna göre uzman doktor tarafından reçete edilir.

İlaç dışı tedavi

Nöroloji uzmanı tarafından hasta, migren hakkında kapsamlı olarak bilgilendirilir. Rahatlama teknikleri, egzersiz, düzenli uyku ve düzenli beslenme ile yaşam şeklinin düzenlenmesi tavsiye edilerek diyet, ışık, hava, yükseklik ve hormonal değişimler gibi tetik faktörlerinin farkına varılması ve bunlardan kaçınması gerektiği aktarılır.

Migren ağrısının doğal çözümü

Migren ağrısının doğal çözümü
Migren ağrısının doğal çözümü

İlaç kullanmadan doğal yollarla migren ataklarını hafifletmek mümkün.

Nane kürü

2 su bardağı suya 1 çorba kaşığı nane, 1 çay kaşığı dövülmüş karanfil, 1 çay kaşığı taneli karabiber ilave edilerek 1 dakika süreyle demlenir. Ardından içerisine 1 adet küçük patates dilimlenir. İnce bir tülbent yardımıyla bu karışım, ağrıyan bölgeye sarılır. Bu kür, migren ağrılarının hafiflemesinde oldukça etkili bir yöntemdir ve doktorlar tarafından da sıkça önerilir.

Yağ kürü

Nane yağı, peleseng yağı, papatya yağı, lavanta yağı ve bir miktar kekik karıştırılır.  Elde edilen yağ kürü şakaklara sürülerek masaj yapılır.

Biberiye kürü

1 su bardağı kaynamış suya 1 tatlı kaşığı biberiye eklenerek kısık ateşte 4 dakika kaynatılır. 4 dakika dolduktan sonra ılık bir şekilde tüketilir.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı