Güzellik

Meyan kökü nedir? Cilt bakımına faydaları nelerdir?

Meyan kökü, cilt bakımında oldukça yaygın olarak kullanılan bitkisel bir içeriktir. Doğal cilt bakımını tercih eden kişiler özellikle meyan kökünün en çok cildi parlatma ve aydınlatma etkilerini seviyor.

Aydınlık ve ferah  görünen bir cilt için meyan kökleri vazgeçilmeziniz olacak. Meyan bitkisinin cilde faydalarını ve meyan kökünün cilt bakımında nasıl kullanıldığını sizler için derledik.

Meyan kökü nedir?

Meyan, nemli ve yağışlı bölgelerde yetişen baklagillerdendir. Genellikle sulak alanda yetişen meyan kökünün bitkisi, 2 metre kadar olan boyu ile göz kamaştırır. Meyan kökleri ülkemizde de yetişir. Hasat döneminde köklerinden toplanarak ilaç ve kozmetik sektörüne satılırlar. Meyan kökü dışında yaprakları da çay yapılabiliyor.

Meyan bitkisi halk arasında öksürük gidermek, ses kısıklığını gidermek ve rahat nefes almayı sağlamak için kullanılıyor. Meyan kökünün vücudumuz için olduğu kadar cilt için de  oldukça faydalı olduğu biliniyor. Meyan kökünün içeriğindeki glikoz, sakaroz, nişasta, tanen, asparagin, yağ, zamk, reçine ve glycyrhizik asidi cilt bakımında aktif olarak kullanılan doğal içeriklerdendir. Doğal ürünleri kullanmayı sevenler meyan kökünden krem, meyan kökünün maskesi yaparak evde cilt bakımına destek oluyorlar.

Meyan kökünün cilde faydaları nelerdir?

Meyan kökünün cilde faydaları arasında ilk olarak cildi aydınlatma ve parlatma özelliği ön plana çıkar. Meyan kökü halk arasında doğal aydınlatıcı olarak bilinir. Cildi parlatır, daha fresh görünmesini sağlarMeyan kökünü kullananlar ciltlerine içten gelen bir parlama olduğunu ve cildinin renk eşitsizliğinin düzeldiğini söylerler.

Meyan, cildin aydınlık ve parlak görünmesine yardımcı olduğu için kırışıklığın neden olduğu mat görünümü de ortadan kaldırır. Cildindeki ince kırışıklıklar ve çizgiler cildine solgun bir görünüm katarken, meyan kökü cildini besleyerek anti-aging etki gösterir.

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı