Sağlık

Lavanta yağı faydaları, zararları ve kullanım alanları

Lavanta;  Ballıbabagiller familyasından,  Haziran ve Temmuz aylarında mor çiçekler açan,  yarı çalımsı çok yıllık bir bitkidir.  Anavatanı Akdeniz ülkeleri olan lavanta,  Tüm Avrupa, Akdeniz ve Ege kıyılarında yetişir. Lavanta yağı, genellikle lavanta bitkisinin çiçeklerinden, özellikle buhar damıtma yoluyla elde edilen bir yağ çeşididir. Lavanta yağı; akneyi, stres ve anksiyeteyi, sinir gerginliğini, solunum problemlerini ortadan kaldırırken kan dolaşımını artırır ve cildi dezenfekte eder. Lavanta yağı, bir aromaterapi yağı, jeller, infüzyonlar, losyonlar, sabunlar, bebek ürünleri ve mumlar olmak üzere birçok kozmetik üründe sıklıkla kullanılmaktadır. Vitamin ve mineral bakımından oldukça zengin olan lavanta sadece kozmetik ürün olarak kullanılmakla kalmaz, yağ ve çay olarak da tüketilir.

Lavanta yağının faydaları nelerdir?
Lavanta yağının faydaları nelerdir?

Lavanta yağının faydaları nelerdir?

Lavanta yağının, sağlığa faydalarını şu şekilde sıralamak mümkündür:

Lavanta yağı, sinirler ve anksiyete problemleri için mükemmel bir sakinleştirici bir işlev görür. Bu sebeplele, migren, baş ağrısı, depresyon, sinir gerginliği ve duygusal stres tedavisinde sıkça lavanta yağına başvurulur. Rahatlatıcı aroması, zihinsel aktiviteyi arttırırken, sinirsel yorgunluğu ve huzursuzluğu yok eder.

Kasları, eklem ağrılarını, burkulmaları ve sırt ağrısını hafifletme özelliği bulunur. Ağrı olan bölgeye lavanta yağını sürün ve masaj yapın. Lavanta yağı ayrıca böcek ısırmasının neden olduğu ağrının azalmasına yardımcı olabilir. Etkilenen bölgeye hafifçe masaj yapın. Ağrının azaldığını hissedeceksiniz.

Akne, egzama ve kırışıklıklar gibi cilt sorunlarının tedavisinde yaygın olarak kullanılmaktadır. Bunun yanı sıra yaraların, kesiklerin ve yanıkların iyileşme sürecini hızlandırır.

Bağırsağın hareketlerini hızlandırarak mide ağrısının, hazımsızlık, kolik, kusma ve ishalin tedavi edilmesine katkı sağlar. Safra ve mide sularının üretimini uyarır.

Soğuk algınlığı ve grip, boğaz enfeksiyonları, öksürük, astım, boğmaca, sinüs tıkanıklığı, bronşit, bademcik iltihabı ve larenjit gibi solunum problemleriyle savaşır. Bu durumlarda lavanta yapı, boynunuza, göğsünüze veya sırtınıza uygulanabilir.                                                                                                                                                   -Yüksek kan basıncı seviyelerinin düşürülmesine yardımcı olan lavanta yağı, hipertansiyonu düşürmek için kullanılabilir.

Sakinleştirici özelliği sayesinde uyku süresi, uykuya dalma ve uykusuzluk gibi sorunları azaltarak uyku kalitesini arttırmaktadır.

Lavanta yağının zararları

Lavanta yağı, genel olarak herhangi bir zararı olmayan bitkisel bir yağdır. Ancak yine de lavantanın bir takım yan etkileri vardır.  Özellikle, çocuklarda ve  hamilelerde bazı olumsuz etkilere neden olabilir.  Lavantadan yapılmış ürünler, henüz ergenliğe ulaşmamış erkek çocuklarında bazı hormonal sorunlara neden yol açabilir. Bunun yanında, ergenliğe ulaşmamış erkek çocuklarında, anormal meme büyümesi olarak bilinen ve jinekomasti adı verilen bir duruma sebep olabilir. Ergenliğe ulaşmamış kız çocuklarında ise, saptanan herhangi bir yan etkisi bulunmamaktadır.

Hamile ve emziren kadınlarda kesin olarak bilinen bir yan etkiye sahip olmayan lavanta, her ihtimale karşın, kullanmadan önce doktora başvurmalılar. Sinir sistemi faaliyetlerini yavaşlatmasından dolayı, anestezi gerektiren bir durum olduğunda ya da ilaç alımı söz konusu olduğunda, sinir yavaşlatacaktır. Bu yüzden, ameliyattan en az 2 hafta önce, kullanımını sonlandırmak gerekir.

Lavanta yağının faydaları nelerdir?
Lavanta yağının faydaları nelerdir?

Lavanta yağı kullanım alanları nelerdir?

Taze veya kuru lavantadan hazırlayacağınız çay baş ağrısına iyi gelir, sinirleri yatıştırır.

Rahatlatıcı etkiye sahip bu bitki 2-3 litre suda kaynatılarak süzülür, banyo suyuna eklenir.

Hoş koku vermesi ve güveleri uzak tutması için kurutulmuş lavantayı küçük keseler içinde giysi dolaplarına, çamaşırların arasına koyabilirsiniz.

Kaynatıp süzdüğünüz lavantanın suyunu soğuduktan sonra yüzünüze uygulayın. Cildinizi dezenfekte eder, sivilcelerden arındırır.

İnsan vücudu üzerinde güçlü etkileri olan bu şifalı bitki, dünyadaki en sevilen kokuya sahiptir. Avuçlarınızın içine 2-3 damla lavanta yağı alıp ellerinizi ovuşturun ve boynunuza sürün. İnceltmek için bir sprey şişesine yarım fincan su ile birkaç damla lavantanın yağını ekleyin ve çalkalayın. Yüze ve saçınıza püskürtmeyin.

Toksik olmayan koku giderici olarak, lavantanın yağını su ile karıştırarak kullanabilirsiniz. Uykudan önce yatak odanızda dinlendirici bir atmosfer yaratmak için, çarşaflarınıza veya yastığınıza püskürtün. Aynı yöntemi banyonuza ve banyo havlularına da uygulayabilir ve kaynayan suya atarsanız evinize hoş bir koku yayar.

Lavanta yağı nerede satılır?

Lavanta yağı, aktarlardan, eczanelerden ve internet üzerinden kolayca ulaşılıp satın alınabilir.

Lavanta yağı fiyatı

Lavanta yağı, satın alınan yere göre değişiklik gösterse de 6 ila 70 TL arasında satışa sunulmaktadır.

https://kadinseverse.com/alic-ve-alic-sirkesinin-faydalari-nelerdir/

 

 

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı