Güzellik

Koyu cilt lekeleri nasıl açılır?

Ciltte farklı nedenlere bağlı olarak koyu lekeler ortaya çıkar. Koyu cilt lekeleri ciddi sağlık problemleri doğurmasa da estetik olarak kaygıya yol açar. Ancak bu lekelerin rengini açmak o kadar da zor değil! Önereceğimiz doğal yöntemlerle cilt lekelerinizi tedavi edebilirsiniz.

Koyu cilt lekeleri; diğer adıyla hiperpigmentasyon, toplumda yaygın olarak görülen cilt rahatsızlıklarından biri olarak karşımıza çıkar.

Hiperpigmentasyon, genellikle yaşın ilerlemesi sonucu ortaya çıksa da güneşe fazla maruz kalmak, kullanılan bazı ilaçların yan etkisi veya bazı hastalıklar da bu lekelerin oluşmasını tetikler.

Yaşın ilerlemesi; yanlış beslenme, genetik yapı ve hava kirliliği gibi faktörlerle birleştiğinde koyu cilt lekelerinin ortaya çıkmazı kaçınılmaz hale gelir. Bu durumlarda devreye doğal çözümler girer. İşte, koyu cilt lekelerinin rengini açmak için etkili doğal yöntemler…

Koyu cilt lekelerinin rengini açmak için 5 doğal yöntem

Koyu cilt lekelerinin rengini açmak için 5 doğal yöntem
Koyu cilt lekelerinin rengini açmak için 5 doğal yöntem

Ciltte meydana gelen cilt lekelerin rengini açmak için birçok doğal ve geleneksel yöntemler bulunur. Bu yöntemler, hiperpigmentasyon üzerinde çoğu zaman olumlu sonuçlar bırakır.

Koyu cilt lekeleri için elma sirkesi kullanımı

Elma sirkesinde bulunan asetik asit, ciltte meydana gelen lekelerin rengini açmada son derece etkilidir.

Uygulanışı:

Eşit miktarda elma sirkesi ve suyu karıştırarak ciltte bulunan koyu lekelerin üzerine sürülür. Uygulanan karışım 5 dakika bekletilir. Ardından cilt bol ılık su ile karışımdan arındırılır.

Koyu cilt lekeleri için kırmızı soğan kullanımı

Kırmızı soğan özü, yara izlerini ve koyu lekeleri açmasıyla bilinir. Hatta araştırmalara göre, kuru soğan kabuklarının cilt lekelerinin rengini açtığı tespit edilmiştir.

Uygulanışı:

Soğan kabukları zeytinyağı veya Hindistan cevizi yağı içerisinde bekletilir. Elde edilen karışım, lekelerin bulunduğu bölgeye uygulanır. Lekelerin rengi açılana kadar her gün bu işlem tekrar edilir.

Koyu cilt lekeleri için aloe vera kullanımı

Pek çok cilt bakım ürününün ana maddesi olarak kullanılan aleo vera, cilt lekelerini açmak için de tercih edilir.

Uluslararası Ecza Teknik Araştırmaları Dergisinde yayınlanan bilimsel bir çalışmada, aleo vera içerdiği aloin sayesinde günlük olarak kullanıldığında cildin yaşlanmasını geciktirdiğini ve bazı bölgelerde oluşan aşırı pigmentasyonu önlediği kanıtlanmıştır.

Uygulanışı:

Aleo vera yaprağından jel edilerek her gün yatmadan önce koyu lekelerin bulunduğu bölgeye sürülür. Aleo vera jelini sabaha kadar cildinizde tutabilirsiniz.

Koyu cilt lekeleri için siyah çay kullanımı

Yüksek antioksidan konsantrasyonu içeren siyah çay, cilt problemlerini iyileştirmede oldukça etkili rol oynar.

Uygulanışı:

Bir bardak kaynayan suyun içine bir yemek kaşığı siyah çay eklenerek iki saat demlemeye bırakılır. Demlenen çay süzülür ve bir parça pamuk çaya batırılır. Pamukla alınan çay, lekelerin üzerine sürülür.

Koyu cilt lekeleri için domates kullanımı

Domates bünyesinde bulundurduğu likopen içerikleri, serbest radikaller ve güneşin neden olduğu hasarlara karşı koruyucu işlev görür. İngiliz Dermatoloji Dergisinde yayınlanan bir makale de bu bilgileri doğrular niteliktedir. Domates ayrıca, dokuları güçlendirirken erken yaşta ortaya çıkan kırışıklıkları da önler.

Uygulanışı:

Domatesler rondoda çekilerek maske haline getirilir. Elde edilen maske, cildin lekeli bölgelerine uygulanarak 20 dakika kadar bekletilir. Ardından cilt, ılık su ile temizlenir.

 

 

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı