Güzellik

Kantaron yağı nedir? Kantaron yağı cilde faydaları

Kantaron yağı, birçok ilaç ve güzellik ürünlerinin içeriğinde yer almaktadır. Peki, kantaron yağı nedir? Kantaron yağı faydaları nelerdir? Tüm merak ettikleriniz yazımızda…

Kantaron Yağı Nedir?

Şifa kaynağı olan kantaron yağı, dünyanın birçok yerinde bulunmakta olup cilde sürüldüğünde etkisini en hızlı gösteren bitkisel yağlar arasında yer alıyor. Özellikle yara, yanık ve cilt yenileme gibi durumlarda sıkça kullanılıyor. İşte, kantaron yağının cilde faydaları…

Kantaron yağının cilde faydaları

Cildinin her zaman sağlıklı ve pürüzsüz görünmesi için yeterli nem takviyesi yapmanın ve rutin bakımları aksatmamanın önemini biliyor olmalısın. Kantaron yağı faydaları da cilt özelinde oldukça sihirli ve işlevsel bir etkiye sahip. Bu yağ, cilt hücrelerini yenileyebilme ve cilt problemlerinin önüne geçebilme özellikleri sayesinde kendine hayran bırakıyor. Rutin cilt bakımlarını yapıyorsan ve sağlıklı bir cilt için arayışı içerisindeysen, kantaron yağının faydaları seni pürüzsüz bir yolculuğa çıkaracak!

Cilt hücrelerini onarır ve yeniler

Kantaron yağı, güçlü bir hücre yenileyici olarak bitkisel yağlar içerisinde bayrağı önde taşıyanlardan biri. Aynı zamanda ciltteki deformasyonları da onarması ve cildi ölü derilerden arındırması ile popülariteye ulaşmış durumda. Yani cildinin sağlıklı ve bakımlı görünmesi için kantaron yağı, her koşulda imdadına yetişiyor.

Cilt tonunu dengeler ve canlandırır

Kantaron yağı cilt bakımında düzenli kullanıldığında, renk tonunu dengelemesiyle biliniyor. Kantaron yağının cilt hücrelerini yenilemesi, ciltteki renk farklılıklarının da kapanmasını sağlıyor. Aynı zamanda cildine ihtiyacı olan nem desteğini de vererek cildinin çok daha temiz, ışıl ışıl ve parlak bir görünüme ulaşmasına katkıda bulunuyor.

Sivilce oluşumunu ve izleri azaltmaya yardımcı olur

Kantaron yağı faydaları sivilce üzerinde de bir hayli etkisini gösteriyor. Kantaron yağı antiseptik , antibakteriyel ve anti-enflamatuar özellikleri ile iltihapların ve iltihaplı sivilcelerin kaybolması için mücadele ediyor. Aynı zamanda yara ve yanıkların giderilmesinde cesur etkiler gösteriyor. Kantaron yağı, sivilce kurutma özelliği ile de sivilcelerinin ve bıraktığı izlerin doğal çözümü olarak, seni kırmızı halıyla karşılıyor.

Güneş lekeleri üzerinde etkilidir

Kantaron yağı güneş lekeleri konusunda yüzleri gülümseten çözümler sunuyor. Bu yağ, güneş sebebiyle oluşan lekelere ve kızarıklıklara oldukça iyi geliyor. Cildinde oluşan lekelerin üzerine düzenli olarak kantaron yağlı içerikler uygulayarak, aynaya baktıkça aşık olacağın bir cilde kavuşabilirsin. Sonrasında ise sadece güneşin tadını çıkarmak kalıyor!

Editörün notu: Kantaron yağı içeren bir bakım uyguladıktan sonra, direkt güneşe çıkmadan önce 15-30 dakika kadar beklemeni öneririz.

Anti-aging Etkisi Gösterir

Kantaron yağının tüm bu etkilerinin yanı sıra gözlerimizi kamaştıran bir diğer özelliği de yaşlanma belirtilerini geciktirmesi! Yaş almanın önündeki duvarları yıkan kantaron yağı, kırışıklıkların oluşumunu geciktiriyor, var olan belirtiler üzerinde ise azaltıcı bir etki sağlıyor. Bu sayede artık yalnızca mutlu anlarına odaklanabilirsin!

Kantaron Yağı Nasıl Kullanılır?

Güçlü bir nemlendirici niteliği taşıyan kantaron yağı nasıl kullanılır merak mı ediyorsun? O halde bu konuda sana bir tavsiyemiz olacak. Tüm bitkisel yağlarda olduğu gibi kantaron yağı da doğrudan cilde uygulandığında gözenekleri tıkama riski taşıyor. Bu durum ise söz konusu bitkiden görülecek faydaları azaltmakla birlikte tersine de çevirebiliyor. Bu nedenle komedojenik olmayacak şekilde formüle edilen ve farklı bileşenlerle cildine birçok fayda vadeden kantaron yağlı cilt bakım ürünlerini tercih etmende fayda var. Sarı ve Kırmızı Kantaron Yağı

Doğal kantaron yağının iki farklı çeşidi sık sık karşımıza çıkıyor: Sarı ve kırmızı kantaron yağı. Peki, Sarı ve kırmızı kantaron yağının farkı nedir? Aslında temelde birbirlerinden hiçbir farkları yok diyebiliriz. Kırmızı kantaron yağı, taze kantaron bitkisinden, sarı kantaron yağı ise kuru kantaron bitkisinden elde ediliyor.  Bu iki yağın da cilde faydaları aynı denebilir.

 

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı