Sağlık

Hipermetrop nedenleri, belirtileri ve tedavisi

Hipermetrop görme eksikliği olan kişilerde mercekte kırılan ışınlar gözün arka tabakasına düşer. Ancak ışınların ağ tabakasının üzerine düşmesi için mercek eğriliğinin artması gerekmektedir. Mercek eğriliğinin bir noktadan sonra eğimini arttıramaması yakını görmede sorunlar doğurabilir. Yakındaki bulunan objeleri odaklamakta zorlanan mercek, eğriliğini arttırmaya çalışır. Ancak mercek, belli bir sınıra kadar eğriliğini arttırabilme kabiliyetine sahiptir. Bu nedenle, göz kaslarının yorulmasıyla baş ve göz ağrısı bireylerde gözlemlenir. Hipermetrobu miyoptan ayıran faktör yakını görememenin yanı sıra uzak görüşününde yeterli olmamasıdır. Genç yaştaki bireyler daha iyi adapte sağlayabilmeleri ve göz kaslarının daha genç olmasından dolayı çoğu kez görme kusurunun farkında bile olmazlar. Ancak yaşın ilerlemesi durumunda kişi yakını görememenin yanı sıra uzağı görmede de sıkıntılar yaşamaya başlar. Kısacası hipermetrop kişiler yakının yanı sıra uzakta da yeterli görüş kalitesini elde edemeyen kişilerdir. Hipermetrop bireyler, yakın mesafede kaliteli görüş elde edemezler. Ancak derecenin yüksek olması durumunda kişi uzağı görmekte de problem yaşar. Hipermetrop sorununda kusur genellikle iki gözde ortaya çıkar. Ancak bazı durumlarda hipermetrobun yalnızca bir gözde oluştuğu da görülebilir. Bilhassa hipermetrop olan kişilerin gazete ve dergileri uzakta tutarak okuduklarını gözlemleyebilirsiniz.

Hipermetrobun belirtileri nelerdir?

Hipermetrobun başlıca belirtisi yakını görememektir. Kişi yakındaki objeleri görmekte zorluk çeker ve bulanık bir görüş elde eder. Hipermetrobun veya yaşın ilerlemesi durumunda birey yakının haricinde uzak mesafeyi görmekte de zorlanmaya başlar. Bu durumda doktorun uygun gördüğü derecelerde gözlük kullanımına gereksinim duyulur. Hastalığın tedavi edilmemesi durumunda göz tembelliği meydana gelir. Özellikle doğuştan ağır hipermetroba sahip olan bireyler, hiçbir zaman net bir görüş elde edemezler. Bazı durumlarda doğuştan gelen ileri dereceli hipermetrop, tek bir gözde meydana gelir ve tüm ağırlık diğer gözde yoğunlaşır. Bu tip vakalarda ileri dereceli hipermetrop bulunan göz zamanla tembelleşir ve hatta gözde şaşılık söz konusu olabilir. Çocuklarda meydana gelen hipermetrop çok küçük yaşlarda fark edilmemektedir. Çocuk büyüyüp göz kasları geliştikçe yakından televizyon izleme, kitap okurken hangi satırda olduğunu kaçırma, top oynarken topu yakalamakta zorlanma ve dikkat bozukluğu gibi belirtiler gözlemlenebilir. Bu konuda yetişkinlerin çocukları üzerinde iyi bir gözlem yapmaları oldukça önemlidir. Aksi halde tedavi edilmeyen hipermetrop, okul başarısını olumsuz etkileyerek dikkat eksikliğine ve öğrenme güçlüğüne yol açabilir. Ayrıca hipermetrobun diğer belirtileri;

– Kelimeleri ya da eşyaları bulanık görme

– Daha iyi ve uzağı görebilmek için gözleri kısma

– Göz çevresinde oluşan yanma ya da ağrı hissiyatı

– Yakındaki bir objeye baktıktan ya da okuma yaptıktan sonra baş ağrısı olarak gözlemlenir. Eğer çocuklarda ve bebeklerde hipermetrop tedavi edilmezse tıp dilinde strabismus olarak bilinen şaşılık meydana gelebilir.

Hipermetrobun belirtileri nelerdir?
Hipermetrobun belirtileri nelerdir?

Hipermetrop nasıl tedavi edilir?

Öncelikle olarak mutlaka bir doktor kontrolü gerekmektedir. Kişinin hipermetrop derecesi yapılacak muayene ve testler sonucunda belirlenerek bir reçete yazılır. Hipermetrop teşhisinden sonra reçetedeki derecelere göre özel üretilen numaralı gözlük temin ederek daha kaliteli bir görüş elde edebilirsiniz. Gözlüğün yanı sıra lens tedavisi de oldukça tercih edilmektedir.

Gizli hipermetrop nedir nasıl anlaşılır?

Genellikle ilköğretim çağındaki öğrencilerinde görülen ‘gizli hipermetrop’ erken teşhis edilememesi durumunda ileriki yıllarda çok ciddi sorunlara yol açabilecek bir rahatsızlıktır. Bu durumdaki vakalar uzağı da yakını da iyi görürler, sadece kitap ve dergi okuması yaparken ve geceleri etrafı görmede güçlük çekerler bu durumda da baş ağrısı ve göz çevresinde yorgunluk meydana gelir. Çocuklarda olumsuz sebebiyetler doğuran bu hastalıktan korunabilmek için 1 ile 5 yaş arasındaki her çocuğun kesinlikle göz muayenesinden ve testlerinden geçirilmesi gerekir.

Hipermetrop dereceleri nelerdir?

– 2 derecenin altındaysa eğer hafif seviye hipermetropi

– 2-5 derece aralığındaysa eğer orta seviye hipermetropi

– 5 derecenin üzerindeyse eğer yüksek seviye hipermetropi olarak nitelendirilir.

Gizli hipermetrop nedir nasıl anlaşılır?
Gizli hipermetrop nedir nasıl anlaşılır?
Gözlük takmanın tedaviye olumlu bir etkisi var mıdır?

Dereceli gözlük kullanımı hipermetrop derecesinin de ilerleme ya da düşmeyi etkilemez. Eğer gözlük kullanılmazsa net bir görüş elde edilemez.

Dereceli gözlük ve lens dışında kullanılan yöntemler nelerdir?

Hipermetropi için özel dereceli gözlükler ve kontakt lensler dışında, lazer tedavileri ve göz içi mercek ameliyatı kullanılmaktadır.

Yapılan bu ameliyatların süresi ne kadardır?

Uygulanan lazer ameliyatı, ortalama 5 ila 10 dakika arası sürer. Operasyon sonrası gözde hafif yanma, batma, sulanma olur. Ertesi gün kontrole çağrılırsınız ve kontrol sonrası sosyal yaşamınıza geri dönebilirsiniz. Bir sonraki kontrolünüz için ise ameliyattan sonra 1 ay içinde doktorunuz tarafından beklenirsiniz.

Lazer tedavisi ücreti ne kadardır?

Bakıldığında bir gözlüğün fiyatı, 200 ila 1.500 TL arasında değişim göstermektedir. Kontakt lens kullanan bireyler, yıllık en az 400 TL’yi lens ve yan ürünlerine ayırmaktadır. Her yıl sürekliğini gösteren bu masraflar göz önünde bulundurulduğunda lazerle gözlükten kurtulma tedavileri için harcanan bütçe 1-2 yıl içerisinde geri kazanılmakta ve sonraki yıllarda bireylerin hayatını olumlu yönde etkilerken çok ciddi para tasarrufu da sağlamaktadır.

 

https://kadinseverse.com/ayak-mantari-bulasici-midir/

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı