Sağlık

Hametan Krem Nedir? Ne İşe Yarar? Nasıl Kullanılır?

Hametan krem, Hamamelis virginiana (cadı fındığı), etken maddesinden üretilir ve ciltte oluşan birçok hastalığı tedavi eder.

Cadı fındığının cilt hastalıklarını tedavi edici işlevinin keşfedilmesiyle bitki son yıllarda oldukça popüler hale geldi. Cadı fındığından üretilen Hametan’ın krem ve pomad olmak üzere iki farklı formu bulunuyor. Damar büzücü özelliğe sahip Hametan, yaralardaki kanamayı durduruyor ve iltihabı temizliyor. Özellikle kesikler, sıyrıklar, yanıklar ve iltihaplı yaralarda bu ürün sıkça tercih ediliyor.

Hametan kremin faydaları

Kortizon içermeyen Hametan, özellikle bebeklerin poposunda ortaya çıkan pişik ve yine bebeklerin vücudunda meydana gelen isilik gibi cilt hastalıklarının tedavisinde kullanılır.

Soğuk havalardan dolayı dudaklarda oluşan kuruluk ve çatlamaları tedavi eden bu krem, dudaklardaki çatlakların neden olduğu ağrı ve acıyı ortadan kaldırır.

Kesinlikle gözlerle temasından kaçınılması greken bu krem, günde bir kez göz çevresine az miktarda ve hafif dairesel hareketlerle uygulanır. Hametan kesinlikle kasık bölgesi veya cinsel organlara sürülmemelidir.

Bu ürün, ciltte ve yüz bölgesinde kullanıldığında herhangi bir tüylenmeye yol açmaz.

Hametan Hamamelis Virginiana Krem Ne İşe Yarar?

Aktif bileşen olarak hamamelis virginiana diğer adıyla cadı fındığı bitkisi kulllanılan Hametan krem içeriğinde ortalama 100 gramda 25 gram hamamelis virginiana bulundurur. Hızlı kuruyan ve antienflamatuar özelliklere sahip olan bu etken bileşen cilt problemleri için bire birdir.

Bebeklerde güvenle kullanılabilen bu krem, bebeklerde görülen pişik ve isilik rahatsızlıklarında başarılı bir tedavi olarak karşımıza çıkar.

Bu ürün, farklı nedenlerle ortaya çıkan lekeler için de kullanılırken güneş lekeleri, yaşlılık lekeleri ve koyu lekelerle mücadelede etkin rol oynar. Çünkü bu ürünün cildi onarma, cildi yenileme, cildin renk tonunu eşitleme ve rengini aydınlatma gibi etkileri mevcuttur.

Bunların yanı sıra sivilce ve akne izlerinde sıkça tercih edilen ürün, güvenle kullanılabilir.

Birinci derece ve ikinci derece vücut yanıklarında kullanılabilen krem güneş yanıklarında da tavsiye edilir.

Hametan krem, meme ucu çatlaklarını iyileştirmede, nemlendirici cilt bakımında, sürtünme, sıyrıklar, kesikler gibi çeşitli yaralanmalarda tedavi edici işlev görür.

Hametan Krem Nasıl Kullanılır?

Hametan krem, mutlaka uzman doktorun verdiği talimatlara uygun şekilde kullanılmalıdır. Bu krem uygulanmadan önce, ürünün sürüleceği bölge bol su ile eller ise sabun ve suyla iyice yıkanmalıdır.

Daha sonra krem, nohut büyüklüğünde parmak ucuna alınır ve etkilenen bölgeye dairesel hareketlerle hafif ovularak uygulanır. Krem sürülen bölgenin üzeri sarılmaz, kapanmaz veya bandajlanmaz. Krem kullanıldıktan sonra tekrar eller sabun ve bol su ile temizlenir.

Hametan Pomad İle Krem Arasında Ne Fark Var?

Hametan cilt bakım kremi ve Hametan pomad özellikleri itibari ile farklılıklar gösterir. Ciltte oluşan kuruluklar, yaralar, sıyrıklar ve hafif yanıklar için Hametan krem kullanılırken, yine ciltte ortaya çıkan güneş lekeleri, koyu lekeler, yaşlılık lekeleri, güneş yanıkları, sivilceler, akneler, pişikler, yaralar, sıyrıklar ve kesikler için bu krem uygulanır.

Merhem formundaki Hametan pomad ise yağlı bir dokuya sahip olmakla birlikte cildin derin katmanlarını etkileyen cilt rahatsızlıklarının kullanımına uygundur. Özellikle kistik akneler, iltihaplı yaralar, ciltte meydana gelen derin kesikler, ameliyat yaraları veya kistik sivilceler gibi cilt hastalıkları için pomad sürülmelidir.

Yağlı ciltli ve akneye eğilimli hastalara pomad yerine kremi kullanmaları tavsiye ediliyor.

Hametan Krem Yan Etkileri

Hametan kremin yan etkileri solunum solunum zorlukları, yüz, dudak, dil ve boğaz bölgelerinde şişlik, mide bulantısı ve karın ağrısıdır. Söz konusu yan etkilerinden herhangi biri veya birkaçı ile karşı karşıya kalınırsa hiç vakit kaybedilmeden uzman bir doktora müracaat edilmelidir.

Hametan Krem Fiyatı

Hametan krem fiyatı 11.30 TL’dir. Bu krem eczanelerden kolaylıkla temin edilebilmektedir.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı