Sağlık

Güneş yanığına ne yapılır? Ne iyi gelir?

Güneş yanığı, uzun saatler boyunca güneşe maruz kalma sonucunda güneşte bulunan UV ışınlarının ciltte hasara yol açmasıyla oluşan yanıklardır. Güneş yanığı belirtisi, güneşe maruz kalındıktan 24-48 saat arası artarken daha sonra azalmaya başlar.

Ancak güneş yanıklarının tedavisini normal seyrine bırakmak yerine yanığının acısını geçirilmeye çalışılmalıdır.

Güneş yanıkları, yaz aylarında sıkça karşılaşılabilen bir durumdur. Yaz mevsiminde meydana gelen güneş yanıklarına doğal tedavilerle müdahale edilebilir.

Güneş yanığı belirtileri

Güneş yanığı belirtileri, ciltte kızarıklık ile başlayıp cilde temas edildiğinde acı hissi oluşması, deride kabarıklıklar, su toplanması ve kaşınma şeklinde görülür.

Eğer, güneş yanıklarının ağrıları şiddetleniyor ve ateş yükseliyorsa kesinlikle doktora başvurulmalıdır.

Güneş yanığı nasıl meydana gelir?

– Güneşin etkilerinin en çok hissedildiği 10.00-16.00 saatleri arasında güneşe doğrudan maruz kalındığında,

– Günlük kıyafetler giyilmiş olsa bile, güneş kremi sürülmeden uzun süre güneşlenilirse,

– Cildi hassaslaştıracak cilt bakım kremleri ve ürünleri kullanıldığında güneş yanığı meydana gelebilir.

Güneş yanığı nasıl geçer?

Güneş yanıkları durumlarında normal zamanlara göre daha fazla su tüketilmelidir. Çünkü güneş yanığı meydana geldiğinde cilt gerilerek susuz kalır. Bu durum ise tedavi süresini uzatır. Yanık bölgesi su ile ıslatıldıktan sonra yulaflı banyo ürünlerinden kullanılmalıdır.

Gün içerisinde yanık üzerine soğuk ve nemli bez koy arak bekletilebilir. Bu, yanık sızısının hafiflemesine yardımcı olur.

Yanık nedeniyle cilt su toplamışsa kesinlikle ellenmemeli, kendi kendine geçmesi beklenmelidir. Özellikle su toplanmış güneş yanığı bölgelerinde enfeksiyon riski fazla olacağı için bu bölgelere daha çok dikkat edilmelidir.

Güneş yanıkları için doğal tedavi yöntemleri

Çay

Çay, güneşlenirken uyuyakalındığı zamanlarda kullanabilecek faydalı bir bitki çeşididir. Demlenmiş ve soğumuş poşet çaylar, gözlerin üzerine koyularak gözlerin rahatlatılması sağlanabilir.

Diğer bir seçenek ise, çay poşetlerini banyo suyuna ya da küvete koyarak yanıkların rahatlatılmasına yardımcı olunabilir.

Lavanta yağı

Güzel bir kokuya sahip olan lavantanın aynı zamanda iyi bir nemlendirici özelliği vardır. Bu özelliği sebebiyle, güneş yanıklarının tedavisinde sıkça tercih edilir.

Lavanta yağı, yanmış cildi nemlendirirken aynı zamanda ağrı kesici özelliği ile yanık acısından kurtulmayı sağlar.

Salatalık

Bünyesinde bol miktarda su bulunduran salatalık, cilt için oldukça faydalı bir tedavi yöntemidir. Salatalık cildi canlandırıcı ve onarıcı etkisiyle güneş yanıklarının doğal tedavisi için oldukça uygundur.  Salatalık suyu, güneş yanığının oluştuğu bölgeye sürüldüğünde cildi rahatlatarak tedavi edici işlev gösterir.

Yulaf ezmesi

Cildin serinlemesine ve acı hissinin azalmasına yardımcı olan yulaf ezmesi, güneş yanıklarında tercih edilen doğal tedavi yöntemlerinin başında gelir. Bu tedaviyi uygulamak için yarım bardak yulaf ezmesi ile bir bardak kaynar suya koyulup karıştırılması yeterli olur. Elde edilen bu karışım soğuduktan sonra güneş yanıklarının üzerine sürülür ve 10 dakika bekledikten sonra cilt ılık suyla karışımdan arındırılır.

Elma sirkesi

Sağlığa olan birçok faydasıyla bilinen sirke, güneş yanıkları için de oldukça faydalıdır. Elma sirkesi, cildin pH dengesini düzenleyerek yanık acısını rahatlatır. Elma sirkesi, suyla karıştırılarak güneşten etkilenen bölgeye sürülür.

Aloe vera

Cilt bakım ürünlerinde yaygın olarak kullanılan aleo vera, nemlendirici ve rahatlatıcı etkisiyle güneş yanığı tedavisinde oldukça etkilidir. Aleo vera güneşten etkilenen bölgenin üzerine uygulandığında  acıyı hafifleterek cildi serinletir.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı