Güzellik

Güneş lekeleri nasıl önlenir?

Güneş lekeleri, sağlık açısından herhangi bir problem teşkil etmese de bu lekeler estetik görünmediği için insanlar bunları önlemek ister. Güneş lekelerini önlemenin en etkili yollarını yazımızda bulabilirsiniz.

Güneş lekelerini önlemek için günlük rutinlerinize bazı cilt bakımlarını dahil etmeniz gerekir. Güneş lekelerinin oluşmasını azaltmak için UV ışınlarının cilde olan etkilerini azaltıcı bakım ürünler kullanılmalıdır.

Güneş Lekesi Nedir?

Güneş lekeleri, güneşe sürekli maruz kalan bölgelerde oluşan düz ve kahverengi lekelerdir. Bu lekeler, güneşte bulunan UV ışınlarının melanositlerş çoğaltması sonucu ortaya çıkar.

Şekli ve büyüklüğü farklılık gösteren güneş lekeleri, en çok boyun, omuzlar ve ellerin üstünde oluşur. Bu lekeler zararsız olmakla birlikte lekelerin önlenmek istemesi estetik kaygıya bağlı olarak gelişir.

Güneş lekelerini önlemenin yolları

UV ışınlarına bağlı olarak ortaya çıkan güneş lekelerini ortadan kaldırmak için farklı tedavi yöntemleri ve çeşitli cilt bakım ürünleri bulunur. Ancak amaç güneş lekelerinin oluşmasını önlemek ise şimdi önereceğimiz yöntemler uygulanmalıdır.

Yıl boyu güneş kremi kullanılmalı

Güneş kremi sadece yaz aylarında değil yıl boyunca kullanılmalıdır. Çünkü cilt, kapalı havalarda bile güneşten olumsuz etkilenir.

Güneş lekelerini önlemek ve melanom riskini azaltmak için 50 ya da daha fazla koruma faktörüne sahip bir güneş kremi tercih edilmelidir. Güneşli günlerde ise krem, her iki saatte bir tekrar uygulanmalıdır.

Güneşin yoğun olduğu saatlerde dışarı çıkılmamalı

Güneş vücudun D vitamini ihtiyacını karşıladığı için kısansüreli güneşlenmek sağlıklıdır. Ancak, günün en sıcak saatleri olan 10.00-15.00 arası güneşe çıkmaktan kaçınılmalıdır. Çünkü güneş ışınları bu zaman dliminde ciltte büyük hasarlar bırakır.

Eğer bu saatlerde dışarı çıkmak zorundaysanız iyi bir güneş kremi kullanmalı, kol ve bacakları örtecek kıyafetler tercih edilmelidir.

Şapka ve Güneş Gözlüğü Takılmalı

Koruyucu kıyafetlerin yanı sıra takılacak olan şapka ve güneş gözlükleri de UV ışınlarının doğrudan temas etmesini engelleyerek yüzde leke oluşma riskini azaltır.

Ancak kullanılacak güneş gözlüğünün UV kaplamalı olmasına dikkat edilmelidir.

Parfümlü kozmetik ürünler kullanılmamalı

Eğer güneş lekelerinin oluşmasını istemiyorsanız parfüm içeren kozmetik ürünler kullanmamaya özen gösterin. Özellikle losyon ve parfümler güneş lekelerinin oluşmasına zemin hazırlayan içerikte ürünlerdir.

Bu lekeler, melanin ve pigmentasyonun aşırı artmasına bağlı ışığa duyarlı tepkimi oluşması sonucu meydana gelir. Bu yüzden, güneşe maruz kalınacaksa bu tür kozmetik ürünler kullanılmamaya özen gösterilmelidir. Bu ürünlere alternatif olarak yüksek korumaya içeriğine sahip güneş kremleri kullanılabilir.

Güneş Kremi İçeren Kozmetik Ürünler Kullanılmalı

Cildi güneşin zararlı etkilerinden koruma isteği, güneş kremi içerikli kozmetik ürünlerin üretilmesini sağladı. Bu yüzden, piyasada güneş kremi içerikli pek çok kişisel bakım ve makyaj ürünü bulunuyor. Günümüzde birçok boyalı güneş kremi vardır.

Özellikle son yıllarda güneş kremleri daha pürüzsüz ve güneş koruması sağladığı için oldukça popüler hale gelmiştir. Güneş lekerini önlemek için mutlaka bu ürünler kullanılmalıdır.

C Vitamini Alımını Artırın

Her konuda olduğu gibi güneş lekeleri de söz konusu olduğunda da iyi beslenme göz ardı edilmemelidir. İyi beslenme her zaman sağlıklı ve canlı bir cilt anlamına gelir.

Güneş lekeri noktasında C vitamini tüketilmesi öneriliyor. Çünkü C vitamini içerdiği antioksidan sayesinde güneşe maruz kalan cildi korur. Özellikle turunçgiller, etli ve zarlı kabuksuz meyveler, vücudun kolejen üretmesi ve hücre yenilemesini sağlar. Bu besinler tek başına yenilebileceği gibi salata şeklinde, meyveli buzlu içecekler veya meyve suyu olarak da tüketilebilir.

Nemlendirici Maskeler Uygulanmalı

Cilt maskeleri, cildin nem dengesini bulmasına yardımcı olurken aynı zamanda güneş lekelerinin oluşumunu engelleyen antioksidanları da cilde kazandırır.

Güneş lekelerinin oluşması beklenmeden nemlendirici maskeler kullanılmalıdır. Güneş lekelerini önlemek için bu nemlendirici maskeler, haftada bir veya iki kere tekrarlanmalıdır.

Kozmetik mağazalarda hazır olarak birçok nemlendirici maske mevcut olsa da doğal maskeleri denemekte fayda var. Örneğin avokado, bal, Hindistan cevizi yağı gibi malzemelerle ev yapımı nemlendirici maske hazırlanabilir.

Daha Fazla Su Tüketilmeli

Yalnızca su tüketimi güneş lekelerinin oluşumuna etki etmese de bol su tüketmek cildi sağlıklı tutmaya yardımcı olur. Günde iki litre (ortalama 8 su bardağı) su tüketmek, cilt hücrelerinin yenilenmesine yardımcı olurken aynı zamanda kuruluk, leke ve erken yaşlanma riskini de en aza indirir.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı