Güzellik

Güneş lekeleri için ev yapımı maske tarifi

Güneş lekeleri, güneşe uzun ve düzenli şekilde korumasız olarak maruz kalındığında ortaya çıkan çillere benzeyen lekelerdir. Bu lekeler, burun, yanaklar, dudak üstü, kulaklar, alın, boyun kısmında oluşurken özellikle yaz mevsiminde çıkar.

Bu lekeleri vücudumuzun güneşe en maruz kaldığı noktalarda yoğun olarak ortaya çıkıyor ve aslında güneşin tehlikeli yanını belli gösteriyor. Uzmanların kışın bile güneş kremi olmadan dışarıya çıkılmaması gerektiğini söylemesine rağmen pek önemsemiyoruz. Bu yüzden cildimizde irili ufaklı güneş lekeleri meydana geliyor. Peki, bu lekeler nasıl geçer?

Bu inatçı güneş lekelerini geçirmek ise çok basit! Ayrıca hepsi de doğal malzemelerden hazırlanıyor.

Güneş lekelerinin nedenleri

Melasma olarak da adlandırılan güneş lekeleri, ciltte güneş gören bölgelerde sonradan ortaya çıkan, kahverengi lekeler şeklinde kendini gösteren bir cilt sorunudur. Deriye renk veren madde olan melaninin aşırı miktarda üretilmesi sonucuyla ortaya çıkan güneş lekelerinin ana nedeni kontrolsüz olarak güneşe uzun süre ve düzenli olarak maruz kalmak olsa da bu kahverengi görünümlü lekelere yol açan başka sebepler de bulunur.

Hamilelik, doğum kontrol hapları, yumurtalık ve tiroid fonksiyonlarındaki bozukluklar da güneş lekelerine neden olabiliyor.

Öte yandan, sık sık tekrarlayan ve geçmek bilmeyen lekelerle karşılaşıyorsanız mutlaka bir dermatoloji uzmanına danışmalısınız.

İşte, sizinle oluşan bu güneş lekelerinden kurtulmanız için işe yarayacak tamamen doğal bir maske tarifi paylaşıyoruz.

Güneş lekeleri için ev yapımı maske için malzemeler

-2 kaşık yoğurt
-1 veya 2 kaşık karbonat
-1 ya da 2 kaşık limon suyu (Taze sıkılmış)

Güneş lekeleri için ev yapımı maskenin yapılışı

Bir kap içerisine aldığınız yoğurdun üzerine karbonatı dökerek karıştırın. Daha sonra bu karışımın üzerine limon suyunu da ilave ederek tekrar karıştırın.

Güneş lekeleri için ev yapımı maskenin uygulanışı

Hazırlanan maskeden bir miktar alarak lekenin olduğu bölgeye sürün. Birkaç dakika bekledikten sonra maskenin geri kalanını göz çevresi dışında yüzünüzün tamamına uygulayın. Boyun ve göğüs kısmınıza da sürmenizde bir sakınca yoktur.
Maskenin uygulama işlemi tamamlandıktan sonra 15 dakika  kadar cildinizde bekletin. Ardından yüzünüze masaj yaparak maskeyi cildinizden çıkarın.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı