Güzellik

Fucidin Krem Nedir? Ne İşe Yarar? Nasıl Kullanılır?

Fucidin krem, farklı cilt enfeksiyonlarını ve bakterilerini tedavi etmek için kullanılan bir merhem çeşididir.

Fucidin kremin ne olduğu, nasıl kullanıldığı, yan etkileri, faydaları, eş değer ürünleri, fiyatları gibi tüm merak edilen konulara yazımızdan ulaşabilirsiniz.

Fucidin Krem Nedir?

Fucidin krem, fusidik asit içeriğiyle antibiyotik olarak anılan bir ilaç sınıfına girer.

Kimi bakterilerden kaynaklanan çeşitli cilt enfeksiyonlarını tedavi edici işlev görür. Fucidin kremin kullanıldığı bu enfeksiyonlar, yanma, aknelere ve sivilcelere neden olan enfeksiyonlar, impetigo ve ikincil enfeksiyonlardır.

Birden fazla marka adı altında ve birkaç farklı formda mevcut olan bu kremin belirli bir markası, tüm formlarda mevcut olmayabilir veya burada tartışılan tüm koşullar için onaylanmamış olabilir. Hekiminiz bu kremi bu yazıda belirtilmeyen başka bir rahatsızlık için reçete etmiş olabilir. Bu yüzden bu kremi doktorunuzla konuşmadan kesinlikle kullanmayın.

Fucidin Krem Ne İşe Yarar?

Bakterilerin, özellikle stafilokok bakterilerinin neden olduğu cilt enfeksiyonlarını tedavi etmek için kullan Fucidin krem, fusidik asit adı verilen bir antibiyotik ilacının markasıdır.

Bakteriyel cilt enfeksiyonları görülen kişilerin tedavi edilmesi için fusidik asit kremi ve merhemi reçete edilir.

Staphylococcus aureus, streptococcus spp ve corynebacterium minutissimum hassas incinme ve zorlanmaların neden olduğu birincil ve ikincil cilt enfeksiyonlarının tedavisinde tek başına veya sistemik tedavi ile kombinasyon halinde kullanılan bu krem, lokal olarak uygulanıyor.

Bu kremin diğer kullanım alanları ise, impetigo contagiosa, yüzeysel folikülit, sycosis barbae, tırnak çevresindeki cilt enfeksiyonu olan paronişi ve eritrazma, ayrıca enfekte egzamatoid dermatit, enfekte kontakt dermatit ve enfekte kesikler, yaralar ve sıyrıklar gibi ikincil cilt enfeksiyonlarının iyileştirilmesidir.

Fucidin Krem Nasıl Kullanılır?

Fucidin kremi, mutlaka doktorunuzun vermiş olduğu talimatlarına göre kullanmalısınız.

Bu kremi enfeksiyondan etkilenen bölgeye yedi ila on dört gün boyunca, günde iki ya da üç kez az miktarda sürün. Eğer uzman doktor, lezyonu gazlı bezle örtmeye yönlendirdiyse, ilacı günde sadece bir ya da iki kez uygulayın.

Krem yüze uygulanacaksa gözlere yakın bölgelere sürmekten kaçının.

Hastanın vücut ağırlığı, diğer tıbbi durumları ve diğer ilaçlar gibi birçok faktör, kremin dozunu etkileyebilir. Doktorunuz burada yazılanlardan farklı bir doz tavsiye ettiyse, doktorunuza danışmadan ilacı kullanma şeklinizde değişiklik yapmayınız.

Fucidin Krem Yan Etkileri

Kremin yan etkilerinin bulunması, bu kremi kullanan herkeste bir yan etki göstereceği anlamına gelmez. Çünkü ilaçlar her insanı farklı şekillerde etkiler.

Fucidin kremin yan etkileri; deri döküntüleri, cilt kaşıntısı, uygulanan bölgede ağrı, batma, yanma hissi veya kızarıklık, kontakt dermatit, kurdeşen, cilt kabarması ve konjonktivittir.

Alerjik reaksiyonlar, örneğin cildin, yüzün, boğazın veya dilin şişmesi veya nefes almada zorluk da bu kremin diğer yan etkileridir. Bu yan etkilerin herhangi birini veya birkaçını kendinizde görürseniz hemen Fucidin kremi veya merhemi kullanmayı bırakarak en yakın sağlık kuruluşuna başvurunuz. Alerjik bir reaksiyonunuz olduğunu düşünüyorsanız doktorunuza Danışarak bu kremi alınız.

Fucidin Kremin Sivilceler İçin Kullanımı

Öncelikle sivilceli bölgeyi ılık su ve yumuşak bir bezle güzelce yıkayınız. Bu işlem ciltteki gözenekleri temizleyerek açacaktır. Cildinizi tahriş etmemek adına hafif, yağlı olmayan sabunlar kullanın. Sivilce çok şiş durumda ise ılık su uygulamak sivilcelerin patlamasına ve az miktarda irin bırakmasına yol açabilir. Eğer bu durumla karşılaşırsanız, irin yok olana kadar yavaşça yıkamaya devam edin. Ancak yıkarken kesinlikle cildinizi ovalamayın. Bu zaten iltihaplı olan cildi iyice tahriş eder.

Yüzünüzü yıkadıktan sonra cildinizi temiz bir havluyla kurulayın. Bu işlem, kremi sadece istediğiniz alana uygulamayı kolaylaştıracaktır. Bu çok önemlidir, çünkü krem gerekli olmayan alanlara uygulanırsa tahriş edici olabilir.

Kremi enfekte olmuş sivilcelerin üzerine bezelye büyüklüğü kadar sürün. Bu kremi daha fazla miktarda kullanmamaya özen gösterin. Doktorunuz tarafından aksi belirtilmediği sürece krem, günde üç ila dört kez uygulaması tekrar edilmelidir. Sivilceler iyileşene kadar tedaviye devam edin. Kremi temiz bir parmakla veya steril pamuklu çubuk yardımıyla ovalayın.

İlacın ellerinizi tahriş etmesini engellemek adına kremi sürdükten sonra ellerinizi yıkayın. Enfekte olmamış bölgelere Fucidin kesinlikle uygulamayın çünkü tahrişe neden olabilir.

Kremi yüzünüze uyguluyorsanız; gözler, burun, kulaklar ve ağız bölgesi ile temas ettirmemeye özen gösterin. Kremi yutmamaya ve küçük çocukların erişemeyeceği yerlerde saklamaya dikkat edin.

Fucidin Krem Fiyatı

Fucidin krem fiyatı, 19.33 TL’dir. Bu kreme eczanelerden rahatlıkla ulaşılabilmektedir.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı