Sağlık

Dişlerde leke bırakan yiyecekler

Dişlerde oluşan lekeler estetik açıdan bireyi rahatsız eder. Bu noktada dişlerde leke kalmaması için birey de kendi üstüne düşeni yapmalıdır.

Dişleri fırçalama, beyazlatma, diş ipi, gargara ve diğer tüm işlemler dişlerimize zarar verebilecek ve lekelendirebilecek şeylerden ancak bir yere kadar koruyabilirler. Bazı yiyecekler var ki sağlık için çok faydalı olmalarına rağmen dişlerin lekelenmesine neden olabiliyorlar. İşte, dişlerde leke bırakan o yiyecekler…

Limon suyu

Limon genel olarak çok sağlıklı bir besin olarak bilinir. Ancak sitrik yapısı çok asidik olduğu anlamına gelir ve çok fazla asit dişlerinizin diş minesini aşındırarak onları kırılgan hale getirir. Diş minesinin altındaki sarı yüzeyi ortaya çıkarır.

Pancar

Pancarların canlı sulu renginin, doğrama tahtanızda uzun süre bıraktığı izleri anımsayın.İşte pancarlar dişlerinizde aynı etkiyi bırakır.

Balzamik sirke

Balzamik sirkenin yapışkan yapısı, dişlerinizi kavramada gerçekten oldukça etkilidir. Balzamik sirke, yeterince dişlerinizi fırçalamadığınız ve diş ipi kullanmadığınız takdirde lekelenmeye yol açabilir.

Çay

Çayın dişlerinizde kahveden daha kötü lekelere neden olabileceğini hiç düşündünüz mü? Çay ne kadar koyu tüketirseniz, lekelenmeden etkilenme olasılığı da o kadar artar. Çayın beyaz bir fincanda bırakabileceği lekeleri düşünün ve dişleriniz üzerindeki etkisini hayal edin.

Köri

Özellikle tavuk ile çok yakışan sarı bir baharat olan köri, güçlü ve uzun ömürlü pigmentasyon nedeniyle dişlerinize çok zarar verebilir.

Kiraz

Kirazlar şekerle dolu zengin pigmentli bir besindir. Bu nedenle ağızdaki bakterileri arttırarak lekelenmeyi ve diğer diş hasarları riskini yükseltir.

Soya sosu

Diş hekimleri, soya sosunun diş lekeleri için en kötü gıda maddelerinden biri olduğuna inanırlar çünkü çok koyu ve konsantredir, yemekten sonra ağızda uzun süre kalabilir.

Domates sosu

Domatesler parlak renkli ve oldukça asidik bir sebzedir. Değerli dişlerinizin korunmuş beyazlığı için felakete neden olabilecek iki özellik! Emaye erozyonu domateslerde dikkat edilmesi gereken hususlardan biridir.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı