Anne Çocuk

Çocuklarda enfeksiyon nasıl önlenir?

Okula giden çocuklar gitmeyenlere göre daha sık solunum yolu enfeksiyonu geçiriyor. Özellikle okula yeni başlanan çocuklar ilk yıl daha fazla yaşanan bu enfeksiyonlar, zamanla bağışıklık sisteminin gelişmesi ve güçlenmesiyle azalmaya başlıyor. Anaokuluna  giden bir çocuk neredeyse ayın 10 gününü hasta olarak yatağında ve ya hastanede geçirebiliyor. Çocuklarda enfeksiyon görülmesinde mevsimler de büyük rol oynuyor. Kış mevsiminde, soğukların artmasıyla yazdan kışa geçiş döneminde havanın soğuması nedeniyle çocuklar daha sık hasta oluyorlar.

Aileler çocuklarını nasıl korumalılar?

– Çocuğun odası ve oynadığı objelerin temiz olmasına ve hijyenine özen gösterilmeli, çocuğun bulunduğu ortamlar sık sık havalandırılmalıdır

– C vitamini bakımından zengin olan besin ögelerine çocukların günlük beslenme programında yer verilmelidir.

– Ev gibi kapalı ortamlarda sigara içilmemesi gerekir.

– Çocuklarımıza el yıkama alışkanlığı kazandırmalıyız.

Açık ve okul ortamlarında bulunan bu mikroplar hava yolu, ağız ve temas etmeyle bulaşabilir. Hasta olan bir çocuğun öksürmesi ve ya hapşırması sonucu, mikropların havaya salınması veya ortamda, gıdalarda bulunan mikropların eller vasıtasıyla vücuda girmesi sonucunda enfeksiyon hastalıkları çocuklar arasında hızla yayılabilmektedir. Enfeksiyonların bulaşmasını engellemek için anne ve babaların çocuklarına el yıkama sorumluluğunu kazandırmaları gerekmektedir. Bu yüzden;

– Okula girmeden önce ve çıkarken

– Yemekten önce ve sonra

– Tuvaletten çıktıktan sonra

– Parklarda oyun oynadıktan sonra eller bol su ve sabunla yıkanmalıdır.

Çocuklarda enfeksiyon tehlikesini arttıran nedenler nelerdir?

– Çocuğun bulunduğu ortamının kabalık olması, birbirlerine hastalık bulaştırma ihtimalini arttırır.

– Anaokuluna yeni başlayan bir çocuk o sene içinde birçok mikropla karşılaşacağı için birden fazla kez hasta olabilir.

– Kış aylarında virüslerin daha hareketli olması sebebiyle kapalı ortamlarda bulunmak çocuklarınızı hasta edebilir.

– Havalandırması olmayan ve sigara içilmiş bir ortamda bulunmak.

– Çocuklara yapılması gereken aşıların düzensiz olması hasta olma riskini arttırır.

Aileler çocuklarını nasıl korumalılar?
Aileler çocuklarını nasıl korumalılar?

Enfeksiyonlardan korunmak için nasıl beslenmeliyiz?

Beslenme bozuklukları çocukların bağışıklık sistemi zayıflatarak sık enfeksiyonlara yol açabilir. Özellikle 1 yaşına kadar anne sütü ile beslenmiş bebekler sütteki koruyucu hücreler ve antikorlar sayesinde daha az hastalık geçirirler. Daha ileriki yaşlarda tüm besin gruplarını dengeli oranlarda içeren, yaşa uygun beslenme programı bünyeyi güçlü ve dinç tutar. Sağlıklı beslenen bireyin sürekli vitamin alması zorunlu bir gereksinim değildir. Bilimsel açıdan vitaminlerin solunum yolları enfeksiyonlarına karşı koruyucu bir özelliği olduğu gösterilmemiştir ancak vücutta bir takım vitaminlerin eksik olduğu belirlenirse vitamin kullanılabilir. Vitaminleri doğal gıdalardan almak daha faydalıdır. Örneğin turunçgillerin bol tüketimi önerilir. Zayıflık gibi aşırı kilo da pek çok probleme yol açar. Obez çocuklarda da enfeksiyonlara yatkınlık artmıştır. Bu çocuklarda üst solunum yollarında yağ birikimi sonucu daralma ve sıkışma olabilir, sık enfeksiyon görülebilir.

Çocuklara doktor önerisi dışında antibiyotik verilmemelidir!

Çocuklarda en çok gribal enfeksiyonlar başta olmak üzere bronşit, farenjit, sinüzit, orta kulak iltihabı ve zatürre görüldüğü yapılan testler sonucu ortaya çıkmıştır. Üst solunum yolu hastalıkları antibiyotik gerektirmez, ancak çocuğun durumuna göre antibiyotik kullanımı tavsiye edilebilir. Bu karar kesinlikle bir hekim tarafından verilmeli, aile kendi insiyatifi ile antibiyotik tüketimine başlamamalıdır.” Fizik muayene bulgular veya laboratuvar inceleme sonuçları bakteriyel enfeksiyonu desteklerse antibiyotiğe başlanabileceğini vurgulayan doktorlar, “viral enfeksiyonlara ikincil enfeksiyonlar eklenebilir, bu durumda hekim tarafından uygun görülmesi halinde antibiyotik verilebilir” şeklinde belirtilmiştir.

Hangi aşıyı yaptırarak  enfeksiyonlardan korunabiliriz?

Çocukların tüm aşıları düzenli olarak yapılmalı ve kayıt tutulmalıdır. Zatürre (pnömokok) aşısı da son 2 yıldır artık aşı şemamızda yer almakta ve tüm bebeklere uygulanmaktadır. Çocuğunuz 2 yaşından büyükse doktorunuza sorarak aşılanma durumunu öğrenmeniz yararlı olur. Risk gruplarının her yıl sonbahar aylarında influenza (grip) aşısını yaptırması gerekir. Her yıl salgın yapan virüsü karşı üretilen aşıların kullanılması oldukça önemlidir.

Grip aşısı gribal enfeksiyonlarda ne kadar etkilidir?

Özellikle sık hastalanan alerjik çocuklara ve astım hastalarına önerilmektedir. Hastalıklardan korunmak için etkili bir yöntemdir.

Grip aşısının dozları nasıl yaşa göre nasıl ayarlanmalıdır?

3 yaşa kadar yarım doz, 3 yaş sonrası tam doz uygulanmalıdır. 9 yaşına kadar ilk uygulanacak aşı, bir ay arayla 2 doz

Kimlerin aşı olurken dikkat etmesi gerekmektedir?

Risk grubundaki kişiler (5 yaşından küçükler, hamileler, kronik hastalığı olan yetişkinler) için hayati öneme sahiptir. 6 aydan küçük prematüre bebekler (doğum ağırlığı < 1500 gram ve solunum desteği almışlarsa) doktorları kontrolünde kış ayları boyunca RSV enfeksiyonundan koruyucu antikor içeren bir ilaç kullanılmalıdır.

https://kadinseverse.com/hipermetrop-nedenleri-belirtileri-ve-tedavisi/

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı