Anne Çocuk

Çocuk felci belirtileri ve tedavisi

Poliyomiyelit olarak da adlandırılan çocuk felci, bulaşıcı bir enfeksiyona bağlı hastalıktır. Çocukların sosyal hayatını olumsuz yönde etkileyen ve vücutlarında kalıcı hasara yol açan çocuk felci ciddi bir rahatsızlıktır. Polio virüsünün yol açtığı bu felç,  bir enfeksiyon hastalığıdır. Polio virüsü omurilik ve beyin sapına hasar verir. Bu virüs aynı zamanda bulaşıcı bir hastalıktır. Polio virüsü enfeksiyon vakalarının büyük bir çoğunluğu zararsız olmasına rağmen virüs beyne veya omuriliğe ulaşırsa felce, hatta ölüme bile sebep olabilir. 20. yüzyılın ortalarında, polio virüsü enfeksiyonları salgın hastalık boyutuna varmıştır. Son yıllarda ise çocuk felci tehlikesi aşılar sayesinde dünyanın birçok bölgesinde önemli ölçüde azaltılmıştır. 1999 yılında polio virüsünün üç türünden biri bütünüyle ortadan kaldırılmıştır. Her 200 vakadan bir tanesinde, hastalık etkeni olan virüs omuriliğe ulaşarak burada kasların hareketlerini sağlayan sinir hücrelerine zarar verir. Bu zarar kalıcı olabilir. Sinir hücrelerinin yerini yeni hücreler alamadığı için, zarar gören kaslar çalışamaz duruma gelir ve hastalık hayat boyu sürecek felçlere sebep olur. Tedavi edilmesi söz konusu olmayan çocuk felci, sadece aşılarla önlenebilir.

Poliomyelit olarak da bilinen çocuk felci nedir?
Poliomyelit olarak da bilinen çocuk felci nedir?

Çocuk felci belirtileri nelerdir?

Poliovirüs ile enfekte olan çoğu kişi herhangi bir belirtiye sahip olmamasına karşın Poliovirüs enfeksiyonu olan 4 kişiden yaklaşık 1’inde grip benzeri belirtilere rastlanır. Bunlar ise şu şekildedir:

-Ateş,

-Boğaz ağrısı,

-Karın ağrısı.

-Yorgunluk,

-Mide bulantısı,

-Baş ağrısı,

Çoğu zaman bu belirtiler 2 ila 5 gün içerisinde etkisini kaybeder. Ancak nadir durumlarda, enfeksiyonun beyne hasar vermesi nedeniyle bacaklarda ve nadiren kollarda kalıcı kas fonksiyon kaybı ortaya çıkar. Ya da gövde ve göğüs kaslarında oluşan kas tutulması neticesinde solunum fonksiyonlarının kaybıyla ölüme sebep olabilir. 200 vakadan birinde genellikle bacaklarda geri dönüşü olmayan felce yol açabilir. Felcin, solunum kaslarını tutması halinde % 5-10 oranında ölüme neden olabilir. Tamamen iyileşmiş olan çocuklarda bile, 15 – 40 yıl sonrasında yeni kas ağrısı, güçsüzlük görülebilir veya yetişkin olarak felç yeniden nüksedebilir. Bu durum ise polio sonrası sendrom olarak adlandırılır.

Çocuk felcinin tedavisi mümkün müdür?

Çocuk felcinin tedavisi mümkün değildir. Yapılabilecek en iyi yöntem aşı yoluyla hastalığa engel olmaktır. Bireylerin, rutin ve güncel çocuk felci aşı serisine sahip olmaları büyük önem teşkil eder. Yetişkinlerde ise için buna ek olarak, hastalığın yaygın olduğu ülkelere yapılacak seyahatlerden 4 hafta önce hayat boyu koruyacak olan bir doz aşı, mutlaka yeniden yapılmalıdır.

 

 

 

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı