Güzellik

Cilt yapısını bozan alışkanlıklar

Kim her zaman pürüzsüz bir cilt yapısına sahip olmak istemez ki? Peki günlük rutin makyajımıza dayanamayıp hasar gören cildimizin makyaj olmadan da pürüzsüz ve güzel görünmesini istemez miyiz?

Bu arzumuzun gerçekleşmesi için uzmanlar, çeşitli uyarılarda bulunuyor. Bu uyarılara dikkat ettiğimiz takdirde cildimiz daha pürüzsüz, sağlıklı ve daha bakımlı görünme şansı elde ediyoruz.

Cilt yapısını bozan alışkanlıklardan uzak durmamız halinde her zaman pürüzsüz bebek gibi bir cilde sahip olabiliriz. İşte cilt yapısını bozan o alışkanlıklar…

Makyajı Temizlemeden Uyumak

Makyajı temizlemeden uyumak, kadınların en sık yaptığı hatalardan biridir. Ciltten çıkarılmayan makyaj, gece boyu cildin nefes almasına engel olur.  Özellikle rimel gibi göz makyaj malzemeleri kirpikleri hızlı bir şekilde döker. Ayrıca temizlenmeyen göz makyajı gözün iltihaplanmasına yol açar.  Bu yüzden makyajı temizleyerek uyumak büyük önem taşır.

Kozmetik Ürünün Test Edilmeden Alınması

Kozmetik ürünlerin en büyük yan etkisi alerjik reaksiyonlardır. Bir ürün alınmadan önce test ürünü alınıp o ürüne karşı alerjiye sahip olunup olunmadığı denenmelidir.  Böylece, cilt daha az hasar görmüş olur.

Düzensiz uyumak!

Cildin geç yaşlanması için dikkat edilmesi gereken en önemli faktörlerden bir diğeri ise düzenli uyumaktır. Uyku düzenine dikkat etmemek ve düzensiz uyumak  cildi yaşlandırmakla birlikte cildin daha kolay bozulmasına yol açar.

Düzensiz Beslenmek!

Beslenme düzeni, genel sağlıkta olduğu gibi cilt sağlığında da büyük önem teşkil eder.  Alkol ve sigara tüketimi, cilde hasar vererek cildin hızlı yaşlanmasına ve bozulmasına sebep olur. Öte yandan kafeinli içecekler, vücutta selülit oluşumuna uygun bir ortam sağlar. Aşırı şeker tüketimi ise cilde oldukça fazla zarar verir. Aynı zamanda yağlı besinlerin tüketilmesi, cildin yağlanmasına neden olarak cilt yapısını bozar.

Sivilceleri Sıkmak

Sivilceler kendi kendini temizleyebildiği gibi sivilcelerin sıkılması da sivilcelerin artmasına ve yüzün yapısının bozulmasına neden olur.  Çeşitli doğal maskeler ile cilt  sivilcelerden arındırılabilir.

Kalitesiz Makyaj Malzemeleri Kullanmak

Son zamanlarda makyaj malzemelerindeki markaların sayıca artması nedeniyle piyasada kalitesiz olan makyaj malzemeleri de yerini aldı.  Kalitesiz makyaj ürünleri cildin yapısını bozacağı için kullanılması tavsiye edilmez.  Ucuz ve çok satılan makyaj malzemelerinin cilt sağlığını bozacağı unutulmamalıdır.

https://kadinseverse.com/sivilce-kizarikligindan-bir-gunde-kurtulmak-mumkun-mu/

 

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı