Dekorasyon

Cam kavanozlardan mumluk yapımı

Genellikle reçel ve konserve kavanozlarımızı çöpe atmaya kıyamayıp yiyecek saklayarak kullanırız. Bu kavanozları farklı alanlarda da değerlendirebileceğinizi biliyor muydunuz? Cam kavanozlarınızı boyalarla renklendirip sticker ile süsleyerek ev dekorasyonunda kullanabilirsiniz. Cam kavanozlardan  mumluk yapımı tüm kadınların çok hoşuna gidecek bir çalışma olduğunu düşünüyorum. Evde bulunan boş kavanozların geri dönüşüme kazandırılması için son derece ideal olan kavanozdan mumluk yapımını, herkes rahat bir şekilde yapabilir. Şimdi ise bu naif çalışmanın detaylarına geçelim.

Ancak önce kavanozdan mumluk yaparken kullanacağımız malzemelerden bahsetmek istiyorum. Bu özel çalışma için birkaç adet küçük boyutlarda kavanoz, eski kullanılmayan bir ufak dantel örtü ve sprey yapıştırıcı yeterlidir. Kavanozdan dekoratif mumluk yapımında dantel olarak kullanacağınız parçanın kavanoz ile uyumlu büyüklükte olmasına ve eğer mümkünse yuvarlak ya da oval olmasına dikkat etmenizi tavsiye ediyorum. Kavanoz seçimi yaparken de sadece düz kavanozlar değil desenli kavanozlar da tercih edebilirsiniz.

Cam kavanozlarınızdan rengarenk mumlular yapın
Cam kavanozlarınızdan rengarenk mumlular yapın

Cam kavanozlarınızdan rengarenk mumlular yapın

Farklı boyutlardaki kavanozlarınızı boyalarla renklendirerek şirin mumluklara dönüştürebilirsiniz. Boyama işleminizi ojelerle de destekleyebilirsiniz. Odanın tasarımına göre rengarenk ya da desenli olarak boyayabilirsiniz.  Farklı renkte ojelere sahipseniz ojelerinizle harika ebruli motifler işleyebilirsiniz. Ojelerden daha fazla yararlanmak isteseniz asetonla sulandırıp ojenizin miktarını attırabilirsiniz. Bu işlemle hem ojeyi inceltip farklı renkler ortaya çıkarabilir hem de daha fazla kavanoz kullanabilirsiniz.

Kavanozlarınızı toz şeker ile süsleyerek muhteşem görüntüye kavuşturun

Boyayarak mumluk yaptığınız kavanozların boyaları kurumadan toz şeker dökerek süsleyebilirsiniz. Yüzey üzerinde kuruyan toz şekerler ihtişamlı bir görüntü sunar. Kullanılan boyanın niteliğine göre renk alan toz şekerler bazen beyaz renkte de kalabilir. Toz şeker kullanabildiğiniz gibi sim de kullanabilirsiniz. Toz şekerlerle süslediğiniz kavanoz mumluklarınız ihtişamlı bir görüntü sunacaktır. Atık kavanozlardan yaptığınız el emeği mumlukları banyo, koridor, mutfak gibi evin çeşitli yerlerine asarak gelen misafirlerinizin beğenisine sunabilirsiniz. Cam kavanozlardan mumluk yaparken dilerseniz boncuk, pul ya da daha farklı özelliklerde malzemeler ile ekstra süsleme de yapabilirsiniz.  Ben bu şekilde de kullanılabileceğini düşünüyorum. Eğer fikrimiz hoşunuza gittiyse denemenizi tavsiye ederim.

Cam kavanozlarınızdan rengarenk mumluklar yapın
Cam kavanozlarınızdan rengarenk mumlulkar yapın

Cam Kavanozlardan Aplik Yapımı

Cam kavanozlardan yaptığınız mumlukları asmanız için de harika bir fikrimiz var. Hırdavat ya da inşaat malzemeleri satılan dükkanlardan yahut yapı marketlerden kalın tel alarak, atık cam kavanozlardan tasarladığınız mumluklara askılık yapabilirsiniz.  Özellikle farklı şekillerdeki ve küçük kavanozlardan yapmış olduğunuz mumluklar aplikler için uygundur. Orta kalınlıkta ve kolay bükülen teli, kavanozun ağız bölümünden iki tur attırın ve sıkıca kıvırarak bağlayın. Telleri örgü şeklinde kıvırdıktan sonra, kolay asılabilmesi için ilmek şeklinde boşluk bırakarak şekil veriniz.

Evinizin dört bir köşesine, istediğiniz odada duvara asarak romantik bir atmosfer yaratabilirsiniz. Özellikle bahçe, balkon ve terasta rengarenk ışıltılar saçarak  oluşturarak şık görüntü verecektir.

 

 

 

Etiketler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı