Anne Çocuk

Bebeklere anason çayı nasıl yapılır? Faydaları nelerdir?

Gaz sancısı çeken bebekler, kesintisiz ağlama krizleri geçirir ve uyuyamazlar. Bebeklerini uyutmak için arayışa giren annelerin imdadına ise anason çayı yetişir.

Bebeklerde oluşan gaz sancılarının birçok sebebi bulunurken biri de bebeğin anneden yeterli sütü alamaması ve bu yüzden hazır mama ile beslenmesi olabilir. Hazır mamalar sindirimi daha zor hale getirir ve bebeklerde sancılara neden olur.

Anason çayı bu durumlarda annelerin yardımına koşar. Tohum halinde bir bitki olan anason,  maydanoz familyasından gelir ve tohumu sindirime iyi gelir. Bu bakımdan bazı doktorlar bebeklerin rahat uyuması için anason çayı tavsiyesinde bulunur.

Yeni doğan bebeklerin sindirim sistemleri henüz tam gelişmediği için yaşadıkları gaz sancıları şiddetli olacağından anneyi ve bebeği oldukça huzursuz eden ağlama nöbetleri görülür. Ancak bazı yöntemlerle bu sancıları hafifletmek mümkün olabiliyor. Anasondan yapılan çay,  bu durumlarda rahatlatıcı ve sindirim için faydalı olabileceği için bebeklere verilebilir.  Anason, bebeklerin sancılarını azaltarak rahat uykuya geçmelerine yardımcı olur.

Lireratürdeki adı Pimpinella Anisum olan Anason, Türkiye, Suriye, İspanya gibi doğu Akdeniz bölgesinin doğal bitki örtüsü içerisinde yer alan bir otdur. Anasonun bitkisi yarım metreye kadar büyür ve yaz aylarında beyaz çiçekler açar. Anasonun sağlığa birçok faydası bulunur. Bu sebepten dünya dünya genelinde yaygın olarak kullanılan bir bitkidir. Gıda maddelerinde yaygın olarak kullanılan anason tohumları ayrı bir tada ve aromaya sahiptir.

Anason cilde ve saça parlaklık kazandırırken romatizma ve kalp hastalıklarının tedavisinde de kullanılır.

Kanıtlanmış antiseptik özellikleri olan anason, bakteriyel enfeksiyonlarla ile mücadele etmeye yardımcı olur.

Aynı zamanda anason yağının sivrisinekleri ve ev sineklerini uzak tutmaya yardımcı olarak da kullanıldığı bilinmektedir.

Anason yağı öte yandan güçlü antiparaziter özelliğe sahip olduğu için bağırsak kurtlarını temizleyerek parazitlerin neden olduğu mide enfeksiyonlarını tedavi etmek için sıkça tercih edilir.

Gaz sancısı nedeniyle kesintisiz ağlama krizleri geçirerek uyuyamayan bebekler için de faydalanılan anason, bebeklerde çay olarak kullanılır.

Hazır mamalar sindirimi daha zor hale getirir ve bebeklerde sancılara neden olur. İşte bu durumlarda anneler anason çayı ile bebeklerinin imdadına koşar.

Bebeklere anason çayının nasıl yapıldığını merak ediyorsanız yazımızı okumaya devam edin.

Anason bebeklerde nasıl kullanılmalıdır?

Genellikle uzmanlar, anason çayının 3 aydan önce kullanılmasını tavsiye etmemektedir. Bebeklerde 3 aydan önce anason kullanımı yapılacaksa mutlaka doktorun önerilerine uyulması gerekir. Kolik bebeklerde 3 aydan önce anasondan yapılan çay yerine farklı şeyler denenebilir. Farklı karışımların olduğu damlalar, kolik bebeklerde daha küçük aylardan itibaren verilirken bu karışımlardan bazıları anason içermektedir.

Anason, genellikle tohumlarının demlenerek çay halinde tüketilmesi tavsiye edilir.  Bebekler için anason kullanılırken dikkatli olunması gerekir. Çayın ölçüsü iyi tutturulmalıdır. Bir çay kaşığı ile birkaç damla halinde verilen anason çayı bebeğe yeterli gelmektedir. Anason çayının zararları, genellikle yanlış kullanımlar neticesinde görülür. Bu da fazla tüketilmesi ve dozunun fazla olması gibi sebeplerden kaynaklanır.

Bebeklerde anason çayı tarifi şöyledir;

1 bardak kaynatılmış suya 8- 10 adet anason tohumu ilave edilir ve ılık hale geldiğinde süzülüp, birkaç damla olacak şekilde bebeğe verilir.

Anason çayı veya başka bir bitki çayı mutlaka çocuk bir çocuk doktorunun önerisi ile kullanılmalıdır.

Anasonun faydaları nelerdir?

 • Solunum sistemini temizleyen anason çayı, astım, bronşit, soğuk algınlığı, zatürre ve sinüzit gibi sorunların giderilmesine yardımcı olur.
 • Boğazda biriken iltihaplı hücreleri balgam yoluyla atar ve öksürüğü bitirir.
 • Anason çayı yatmadan içildiğinde uyku bozukluklarını düzenler.
 • Sindirim sistemini düzenler ve hazımsızlığı önler. Mide bulantısına iyi gelir.
 • Anne sütünü arttırır.
 • Bağışıklık sistemini güçlendirir. İyi bir antioksidan kaynağı olan anason, vücuttaki bakterilerin atılmasını sağlar.
 • Mideyi ülsere karşı korur.
 • Cilt bozukluklarını tedavi eden anason orta tipli sivilcelere iyi gelir.
 • Zihinsel yorgunlukları giderir ve psikolojik rahatlama sağlar.

Anasonun zararları nelerdir?

 • Hamilelik döneminde kullanılması tavsiye edilmez.
 • Regl döneminde kullanılması önerilmez.
 • Aşırı miktarda tüketilirse uyuşukluk yapar.

Anason çayı nasıl yapılır?

Bir bardak kaynatılmış suya bir tatlı kaşığı anason tohumu ilave edilir. 5 dakika demlendikten sonra ateşten alınır.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı