Dekorasyon

Balkonunuzu Sarmaşık Güller ile Süslemek İster Misiniz?

Apartmanımızın ya da yazlığımızın en havalı dekorasyonunu sağlayan sarmaşık güller, hem kokuları, hem renkleri hem de estetik görüntüleriyle dış cepheyi ve bahçe peyzajını farklı bir atmosfere dönüştürür. Siz de balkonunuzu sarmaşık gülle süslemek isterseniz işte tüm tüyolar…

Sarmaşık güller, genellikle  sonbahar aylarında dikilir. Ancak baharda peyzajcılardan ya da pazardan alacağınız sarmaşık gülleri 5-10 litrelik saksılara dikebilirsiniz. Saksı boylarının 25-35 cm derinliğinde olmalı. Her sonbaharda saksınızın toprağını değiştirin. Saksıya çiçek dikerken çiçek toprağı kullanın. Rondoda çekeceğiniz 5-6 tane yumurta kabuğunu toprağa karıştırın.

Saksınızı balkonunuzun bir kenarına yerleştirin. Gülünüzün tırmanacağı bir profil yoksa ince bir tel ya da kalınca bir iple yukarıya doğru bağlayabilirsiniz.

-Çiçekler Aralık ve Şubat ayları arasında budanır.

-Gülleri yukarı tellere, kemerlere veya sütunlara bağlayın, ana sürgünleri çiçeklenme olması için ayırın.

-Kurumuş dalları, ve cılız dalları budamalısınız.

-Yeni sürgünlerin güçlü ve kalın olanları uzatacağınız yere bağlayın.

-Bazı odunsu ve çok yaşlı dalları budamayı unutmayın.

-Kalan yan sürgünleri kısaltın ve dallanmaya teşvik edin.

Sarmaşık Güllerin hastalıkları ve İlaçlama Yöntemleri
Sarmaşık Güllerin hastalıkları ve İlaçlama Yöntemleri

Sarmaşık Gül Bakımı

Gülün besinlerle ilk desteklenmesi ilkbaharda yapılır ve bunu, bitkinin kökündeki toprağa karıştırılmış gübre yerleştirerek yapabilirsiniz. Mayıs sonunda, özel gül gübresi ile ikinci bir gübreleme yapılır ve bundan sonra çok iyi bir sulama yapmak kesinlikle gereklidir. Ayrıca gübre güller için çok faydalıdır. Temmuz ve ağustos aylarında güllere o yıl için son kez gübre verilir. Daha fazla gübrelemenin yapılmaması tavsiye edilir, ancak ana gövde kışa kadar gelişmeye devam edecektir.

Gül yaprağı örümceği yumurtalarını Mayıs ayından sonra yaprakların kenarlarına bırakır ve bu yapraklar tübüler formda içe doğru kıvrılır. Bu şekilde, yumurtadaki yaprakların yuvarlak bir görünümü çünkü bu parçaları hemen kesmeniz gerekir.

Sarmaşık Güllerin hastalıkları ve İlaçlama Yöntemleri

Sarmaşık güllerde  kara leke ve beyaz gül biti adı verilen iki hastalık görülebilir. Sarmaşık güllerinizin bu hastalıklara yakalanmasını istemiyorsanız gülleriniz cinsine göre ilkbahar ve sonbahar aylarında vitamin takviyesi yapmanız gerekir.

Eğer güllerinizde kuruma veya solma görürseniz de budama makası kullanarak kuruyan güllerin üst kısımlarını kesmelisiniz. Bu şekilde güllerinizin daha sağlıklı bir biçimde yetişecek ve canlı açacaktır.

 

 

Etiketler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı